Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Sz 162/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Kwiecińska Sędzia WSA Kazimierz Maczewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Furtak-Biernat po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2015 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] grudnia 2018 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza C. z [...] września 2018 r. nr [...] określającą P. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2015 r.

Decyzję wydano w następującym stanie faktycznym sprawy:

Burmistrz C. określił stronie wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2015 r. na kwotę [...]zł, w tym [...] zł od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednocześnie organ podatkowy I instancji ustalił terminy płatności i wysokość poszczególnych rat. Przedmiotem opodatkowania były m.in. grunty leżące pod liniami energetycznymi będącymi własnością przedsiębiorstwa energetycznego położone na terenie gminy. Powodem wszczęcia z urzędu postępowania podatkowego była odmowa złożenia przez stronę korekty deklaracji podatkowej poprzez zastosowanie najwyższej stawki podatku od nieruchomości od tych gruntów. Organ podatkowy I instancji ustalił, że sporne grunty są przedmiotem umowy służebności przesyłu ustanowionej na rzecz E. aktem notarialnym z [...] listopada 2014 r. Łączna powierzchnia tych gruntów wyniosła [...] m2. Treść prawa służebności przesyłu wynika natomiast z art. 3051 Kodeksu cywilnego. Organ I instancji stwierdził, że są to grunty zajęte na działalność gospodarczą przedsiębiorstwa i niezależnie od ich klasyfikacji geodezyjnej (jako lasy, tereny różne, grunty rolne, tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, tereny przemysłowe, drogi) podlegają opodatkowaniu stawką podatku od nieruchomości ustaloną dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą. Podatek od nieruchomości obciąża Nadleśnictwo. Na podstawie umowy ustanowienia służebności przesyłu nie doszło bowiem do przeniesienia posiadania gruntów na zakład energetyczny, który jedynie korzysta z nich w określnym umową zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00