Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. II SA/Rz 222/19

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Sędziowie WSA Piotr Godlewski NSA Stanisław Śliwa Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2019 r. sprawy ze skargi Wojewody Podkarpackiego na uchwałę Rady Miasta Tyczyn z dnia 27 listopada 2018 r. nr II.9.18 w przedmiocie zmiany uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego powierzenia Gminie Miasto Rzeszów zadań publicznego transportu zbiorowego -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Wojewody Podkarpackiego ( dalej: "Wojewoda") jest uchwała Rady Miejskiej w Tyczynie z dnia 27 listopada 2018 r. nr II.9.18 w sprawie zmiany uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego dotyczącego powierzenia Gminie Miasto Rzeszów zadań publicznych transportu zbiorowego.

Zaskarżonej uchwale Wojewoda zarzucił istotne naruszenie art 64 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz.U. z 2019 r., poz. 506; dalej: "u.s.g.") polegające na tym, że w dacie podjęcia uchwały Gmina Tyczyn pozostawała członkiem Związku Gmin "Podkarpacka Komunikacja Samochodowa" realizującego ogół zadań związanych z transportem lokalnym na terenie gmin będących członkami Związku. Zgodnie z § 1 statutu Związku Gminy: Trzebownisko, Boguchwała, Krasne, Głogów Małopolski, Chmielnik, Czarna, Tyczyn tworzą związek gminny pod nazwą Związek Gmin "Podkarpacka Komunikacja Samochodowa", zwany "Związkiem Gmin".

Powołując się na treść art 64 ust. 3 u.s.g. Wojewoda wskazał, że z chwilą ogłoszenia statutu, gminy wchodzące w skład związku, tracą swoje uprawnienia i obowiązki związane z wykonywaniem przekazanego zadania, nie odpowiadają również za realizację względem osób trzecich. Związek komunalny ma tyle praw i obowiązków ile miały gminy w związku z wykonywaniem przekazanych mu zadań. Gmina, która przekazała zadania związkowi nie może wykonywać tego zadania w takim zakresie, w jakim realizuje je związek. Przedmiotowe zadania ponownie wracają w gestię gminy dopiero z chwilą wystąpienia ze związku międzygminnego lub jego wyrejestrowania. W świetle powyższego Wojewoda stwierdził, że Rada Miejska w Tyczynie nie miała prawa i kompetencji, aby raz przekazanym zadaniem ponownie dysponować, powierzając go w drodze porozumienia Gminie Miasta Rzeszów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00