Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 czerwca 2019 r., sygn. I SA/Gl 517/19
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Pindel, Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Adam Nita (spr.), Protokolant Specjalista Magdalena Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 czerwca 2019 r. sprawy ze skargi G.-Miasto na Prawach Powiatu na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług. 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 680 zł (słownie: sześćset osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W zaskarżonej interpretacji indywidualnej z [...] r., nr [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej Organem interpretacyjnym) wypowiedział się w odpowiedzi na wniosek o interpretację, złożony przez G. - Miasto na prawach powiatu (w dalszej części uzasadnienia określane mianem Miasta, Wnioskodawcy lub Jednostki samorządu terytorialnego). Organ interpretacyjny w części zaaprobował własne stanowisko w sprawie, zaprezentowane przez Miasto. W pozostałym zakresie uznał on natomiast za nieprawidłowe, zapatrywanie zaprezentowane przez Jednostkę samorządu terytorialnego.
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco. Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Dotyczył on opodatkowania podatkiem od towarów i usług prowadzenia nauki z wypoczynkiem w formie półkolonii, zielonych szkół, wycieczek szkolnych i wydawania duplikatów dokumentów - legitymacji, świadectw, dyplomów. Wspomniany wniosek został uzupełniony w piśmie z 10 grudnia 2018 r. oraz sprecyzowany w piśmie z 17 stycznia 2019 r. W związku z tym, punktem odniesienia dla rozważań Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej była całość stanu faktycznego, opisanego zarówno we wniosku o interpretację, jak i w uzupełniających go, dwóch pismach procesowych. Problemy zaprezentowane przez Gminę dotyczyły zaś zarówno już urzeczywistnionego stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych.