Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Lu 80/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Protokolant referent stażysta Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zabezpieczenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2011 r. uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania złożonego przez S. [...] Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w L. od decyzji Wójta Gminy L. z dnia [...] r. w przedmiocie określenia przybliżonej wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r. w kwocie [...]zł oraz kwoty odsetek w wysokości [...] zł; orzeczenia o zabezpieczeniu w/w kwoty na majątku podatnika, uchyliło zaskarżoną decyzję organu podatkowego I instancji w całości i umorzyło postępowanie przed organem I instancji w sprawie zabezpieczenia wykonania zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r.

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, że zdaniem organu odwoławczego zobowiązanie podatkowe spółki w podatku od nieruchomości za 2011r. przedawniło się z dniem 31 grudnia 2016 r. Przepis art. 59 § 1 pkt 9 O.p. wskazuje przedawnienie jako sposób wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Dlatego w dacie rozpoznawania niniejszej sprawy przez organ odwoławczy nie było możliwe orzeczenie o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego, którego termin przedawnienia upłynął.

Zdaniem Kolegium, z uwagi na niewydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania, przedawnienie nastąpiło wyłącznie wobec zobowiązania podatkowego w wysokości wynikającej z deklaracji złożonej przez podatnika. Nie można przy tym zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego I instancji, iż bieg terminu przedawnienia został przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony. W przedmiocie zobowiązania za 2011 r. nie została wydana decyzja określająca jego wysokość. Zatem przerwa biegu terminu przedawnienia mogłaby dotyczyć wyłącznie zobowiązania podatkowego w wysokości wynikającej z deklaracji złożonej przez podatnika. Przerwa biegu terminu przedawnienia może dotyczyć zobowiązania, które powstało, gdyż zobowiązanie, które nie powstało - nie może wygasnąć przez przedawnienie.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00