Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Gl 1246/18

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Dorota Kozłowska (spr.), Asesor WSA Katarzyna Stuła-Marcela, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Spółdzielni A w B. na interpretację Prezydenta Miasta B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 21 czerwca 2018 r. do Prezydenta Miasta B. (dalej: organ interpretacyjny) wpłynął wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków (ich części) innych niż mieszkalne i użytkowe.

Spółdzielnia A z siedzibą w B. (dalej: wnioskodawca, Spółdzielnia, skarżąca) zadała następujące pytanie:

Czy dla budynków lub ich części, które nie są budynkami (ich częściami) mieszkalnymi, ani budynkami, bądź lokalami użytkowymi (wynajem lub dzierżawa podmiotom gospodarczym) powinna zostać zastosowana stawka podatku od nieruchomości właściwa dla działalności gospodarczej, czy właściwa dla pozostałych budynków (ich części), w szczególności chodzi o biura i inne budynki/lokale o przeznaczeniu administracyjnym (np. z przeznaczeniem na działalność społeczno- wychowawczą prowadzoną przez wnioskodawcę)?

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność, której podstawowym przedmiotem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, a także innych osób posiadających tytuł do lokali mieszkalnych, będących w jego zasobach. Wynika to z ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych i jest potwierdzone obowiązującym statutem. Działalność ta nie ma znamion działalności gospodarczej, gdyż w przeciwieństwie do ogółu spółdzielni (np. produkcyjnych, spółdzielni pracy etc.) które w interesie swoich członków prowadzą wspólną działalność gospodarczą, działalność w zakresie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich członków nie jest działalnością gospodarczą - nie ma zarobkowego charakteru. W zasobach wnioskodawcy poza nieruchomościami lub ich częściami o charakterze mieszkalnym znajdują się również lokale o charakterze użytkowym udostępniane osobom trzecim (podmiotom gospodarczym) na podstawie umów cywilnoprawnych (dzierżawy, najmu). Chodzi o różnego rodzaju pawilony i inne obiekty budowlane trwale z gruntem związane, w których osoby trzecie prowadzą własną działalność gospodarczą. Wnioskodawca wskazał, że nie kwestionuje ich charakteru jako obiektów związanych z działalnością gospodarczą, jednakże zauważył, że po pierwsze chodzi tu o jego działalność dodatkową, a nie podstawową, a po drugie środki uzyskane z tej działalności dodatkowej przeznaczane są na lepsze funkcjonowanie działalności podstawowej. Poza obiektami o charakterze mieszkalnym, bądź użytkowym jest właścicielem budynków lub ich części, jak budynki biurowe, czy inne administracyjne, jak np. służące działalności oświatowo-wychowawczej prowadzonej na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i wskazanej także w jego statucie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00