Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 marca 2019 r., sygn. III SA/Łd 921/18

Dodatki mieszkaniowe

 

Dnia 26 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Asesor WSA Małgorzata Kowalska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Blanka Kuźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2019 roku sprawy ze skargi B. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania dodatku mieszkaniowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z [...] r. o odmowie przyznania B. S. dodatku mieszkaniowego od 1 maja 2018 r.

Jak wynika z akt sprawy, decyzją z [...] r. Prezydent Miasta Ł. odmówił B. S. przyznania dodatku mieszkaniowego od 1 maja 2018 r. W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji stwierdził, iż B. S. od 31 grudnia 2015 r. nie posiada tytułu prawnego do lokalu mieszkaniowego nr [...] przy ul. P. i nie oczekuje na przysługujący jej lokal zamienny lub socjalny, wobec czego nie znajduje się w kręgu osób uprawnionych do wnioskowanego świadczenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji B. S. wskazała, że materiał dowodowy został zebrany w sposób nieprawidłowy, bowiem umowa najmu nigdy nie została z nią rozwiązana, strona ma tytuł prawny do lokalu, a więc dodatek mieszkaniowy jej przysługuje.

Powołaną na wstępie decyzją z [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że normy zawarte ustawie z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 180) w sposób jednoznaczny określają kryteria nabycia prawa do uzyskania dodatku mieszkaniowego. Warunkiem otrzymania dodatku mieszkaniowego jest łączne spełnienie następujących przesłanek: posiadanie jednego z wymienionych w art. 2 ust. 1 tej ustawy tytułów prawnych do lokalu; osiąganie określonego dochodu w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego (kryterium dochodowe); zajmowanie lokalu mieszkalnego o określonej normatywnej powierzchni użytkowej, z uwzględnieniem liczby członków gospodarstwa domowego, przy czym niespełnienie choć jednego ze wskazanych przez ustawodawcę kryteriów skutkuje odmową przyznania wnioskowanego dodatku mieszkaniowego. Organ zaznaczył jednocześnie, że normy ustawy o dodatkach mieszkaniowych w sposób jednoznaczny określają przesłanki warunkujące przyznanie pomocy finansowej w postaci dodatku mieszkaniowego. Kryteria przewidziane w ustawie nie pozwalają organom orzekającym na uznaniowość i w przypadku niespełnienia którejkolwiek z ustawowych przesłanek warunkujących przyznanie prawa do dodatku mieszkaniowego organ administracji publicznej zobowiązany jest do wydania decyzji odmownej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00