Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 marca 2019 r., sygn. II SA/Gl 976/18

Nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska, Sędziowie Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski, Sędzia WSA Artur Żurawik (spr.), Protokolant specjalista Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2019 r. sprawy ze skargi K.P. i H.K. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odszkodowania z tytułu ograniczenia prawa własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta B. decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 104 i 105 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2096 - dalej k.p.a.), po rozpatrzeniu wniosku K. P. i H. K. o ustalenie i wypłatę odszkodowania na podstawie decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w B. z dnia [...] r. oraz decyzji Rejonowego Zarządu Gospodarki Terenami w B. z dnia [...] r. nr [...] z tytułu wejścia przez pracowników "A" B. na teren nieruchomości oznaczonej jako dz. 1, obręb K., położonej w B. przy ul. [...], umorzył postępowanie administracyjne jako bezprzedmiotowe.

W uzasadnieniu podano m. in., że w dniu [...] r. wszczęto postępowanie z wniosku K. P. i H. K. o ustalenie i wypłatę odszkodowania z tytułu wejścia na teren nieruchomości j.w. Zgodnie z księgą wieczystą nieruchomość oznaczona jako działka 1, obręb K., stanowi w całości własność K. P. na podstawie umowy zniesienia współwłasności sporządzonej w dniu [...] r. Wymienione decyzje zezwoliły "A" na wejście pracowników na teren nieruchomości, stanowiącej ówcześnie własność K. K. Celem było założenie urządzeń służących do przesyłu energii, a następnie ich eksploatacji i konserwacji. Jednocześnie decyzja Rejonowego Zarządu Gospodarki Terenami w B. stanowiła, iż odszkodowanie za wszelkie straty wynikłe z działań Przedsiębiorstwa strony ustalają na podstawie wzajemnego porozumienia, a w razie sporu wysokość odszkodowania ustala na wniosek zainteresowanej strony Prezydent Miasta. Przepis art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (j.t. Dz. U. nr 10 poz. 64 z 1974 r. - dalej u.z.t.w.n.) przewidywał normatywną możliwość ustalenia odszkodowania za straty wynikłe z działań przewidzianych w art. 35 ust. 1 i 2 w oparciu o przywołane w decyzji porozumienie, a w razie sporu na wniosek zainteresowanej strony w drodze decyzji. Z ustaleń poczynionych przez organ wynika, że nie ma jakiegokolwiek dowodu, by do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz. U. z 2018 r., poz. 2204 - dalej u.g.n.) zostało zawarte porozumienie w tym przedmiocie, czy też została już wydana decyzja o odszkodowaniu, albo też został złożony przez uprawnionego stosowny wniosek, który do chwili obecnej nie został rozstrzygnięty. Akt normatywny przewidywał odszkodowanie i mogło ono zostać ustalone, jednakże strona z tego uprawnienia nie skorzystała.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00