Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 marca 2019 r., sygn. I SA/Gl 1320/18

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Paweł Kornacki, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 marca 2019 r. sprawy ze skargi S. D. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 800 ze zm., dalej: O.p.) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...] nr [...] o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w związku z wnioskiem S.D. z dnia 18 czerwca 2018 r.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Organ I instancji odmawiając wszczęcia postępowania stwierdził, że postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty nie może służyć do podważenia ostatecznych decyzji organów podatkowych, a w obrocie prawnym funkcjonują ostateczne orzeczenia organów podatkowych stwierdzające poprawność dokonanych zarachowań i zasadność pobrania odsetek za zwłokę od zaległości płatnika A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. Uznał zatem, że domaganie się weryfikacji zasadności pobrania tych odsetek w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nadpłaty jest niedopuszczalne i nieskuteczne.

W zażaleniu na to postanowienie, S.D. (dalej także: strona, skarżący), domagał się jego uchylenia i nakazania organowi I instancji wszczęcia postępowania stosownie do treści złożonego wniosku. Uzasadniając to żądanie, stwierdził, że wnioskiem z dnia 18 czerwca 2018 r. wystąpił do organu I instancji o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wyjaśniał, że kwotę [...] zł wpłacił w wykonaniu wyroku Sądu Rejonowego w T. z dnia [...], sygn. akt [...], którym umorzono warunkowo postępowanie karne w sprawie o przestępstwo skarbowe z art. 77 § 2 w związku z art. 6 § 2 i art. 9 § 3 Kodeksu karnego skarbowego i zobowiązano go do naprawienia szkody poprzez uiszczenie uszczuplonej należności publicznoprawnej w tej właśnie kwocie. Nadmienił, że wpłacając pieniądze nie działał w charakterze podatnika, którym była i jest A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości likwidacyjnej w T., lecz jako osoba oskarżona w postępowaniu karnoskarbowym. Żalący się wskazał, że dokonywane przez niego wpłaty Naczelnik Urzędu Skarbowego w T. zaliczał na poczet "długu podatkowego" płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, to jest Spółki A w upadłości likwidacyjnej, stosując zasadę z art. 55 § 2 O.p., a sposób zarachowania każdej wpłaty potwierdzony został postanowieniem wydanym na podstawie art. 62 § 4 O.p. Zdaniem wnioskującego skutkiem takiego sposobu zarachowania dokonanych przez niego wpłat było powstanie nadpłaty w kwocie [...] zł, "wygenerowanej" zaliczeniem części wpłat na poczet odsetek za zwłokę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00