Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 marca 2019 r., sygn. II SA/Bd 1363/18
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Grzegorz Saniewski Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2019 r. sprawy ze skargi J. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2018 r. nr [...] w przedmiocie wydania prawa jazdy 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz J. D. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2018r., nr [...], Prezydent Miasta B. odmówił wydania prawa jazdy kategorii C1, C1E, C i CE J. D. (skarżącemu).
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że [...] sierpnia 2018r. skarżący złożył wniosek o wydanie prawa jazdy kat. C, C+E, dołączając do niego fotografię, dowód uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy, oświadczenie oraz pouczenie. Dalej organ przywołał ustalony stan faktyczny w sprawie, zgodnie z którym w dniu [...] listopada 2017r. do organu wypłynęło postanowienie Prokuratury Rejonowej [...] z dnia [...] listopada 2017r. o zatrzymaniu skarżącemu w dniu [...] października 2017r., prawa jazdy kat. AM, B1, B, C1, C, BE, C1E, CE, T nr [...], wydanym dnia [...] lutego 2017r. Następnie [...] czerwca 2018 r. do organu wypłynął wyrok Sądu Rejonowego w B., sygn. akt III K 958/17 z dnia [...] maja 2018r. mocą którego orzeczono wobec skarżącego zakaz prowadzenia pojazdów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 tony, do których kierowania uprawnia kat. CE - na okres 3 lat, ponadto na poczet zakazu zaliczono skarżącemu okres od dnia [...] października 2017 r. z tytułu zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Organ przywołał treść art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017r., poz. 978 ze zm. - dalej "u.k.p."). Wskazał, że treść powyższych przepisów nie daje organowi uprawnienia do dowolnej interpretacji, w związku z czym nie ma podstaw do wydania skarżącemu prawa jazdy kat. C1, C1E, C i CE ze względu na przywołane orzeczenie sądu powszechnego. Organ stwierdził, że co prawda sąd odebrał skarżącemu jedynie część uprawnień, ale nie oznacza to, że w trakcie obowiązywania tego zakazu może on prowadzić pojazdy kat. C1, C, C1E i CE, bowiem jest to zakazane w art. 12 u.k.p. Organ dodał, że nie modyfikuje orzeczonego środka karnego, a jedynie uwzględnia treść ustawy o kierujących pojazdami.