Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 18 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Ol 84/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie Sędzia WSA Hanna Raszkowska (spr.) Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi A.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy 1. oddala skargę; 2. przyznaje od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rzecz adwokata kwotę 240,- zł (dwieście czterdzieści złotych) netto powiększoną o należny podatek VAT, tytułem wynagrodzenia nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 10 kwietnia 2007 r. Prezydent Miasta O. orzekł, na podstawie art. 138 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz. U.
z 2005 r. nr 108, poz. 908, z późn. zm.), o zatrzymaniu A.W. prawa jazdy kategorii B do czasu wykazania się posiadaniem wymaganych kwalifikacji. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podał, że w ciągu roku od dnia 2 stycznia 2006 r. strona dopuściła się wielokrotnego naruszenia przepisów i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Powyższe wynika z wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w O. z dnia 30 stycznia 2007 r. Wskazano również, że kierowca został skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje niezbędne do kierowania pojazdami.
W złożonym odwołaniu A.W. podał, że w grudniu 2006 r. uzyskał informację od Policji, że w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego ma tylko 14 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Dodał, że policja dwukrotnie wprowadziła go w błąd w tym względzie, podając powyższą liczbę punktów. Ponadto, funkcjonariusz Policji poinformował go, że w dniach 2-3 stycznia 2007 r. te punkty zostaną usunięte z ewidencji, czego jednak nie zrobiono. Odwołujący się stwierdził, że wiedząc o faktycznej liczbie punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, poddałby się szkoleniu w celu zmniejszenia ich liczby.