Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2008 r., sygn. VI SA/Wa 592/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Protokolant Monika Bodzan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2008 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2007 r.; 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (zwane dalej SKO lub organem odwoławczym) decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] utrzymało w mocy na zasadzie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tj.: Dz. U. 2004, 204, 2086 z późn. zm.) dalej jako u.d.p. zaskarżoną decyzję Zarządu Dróg Miejskich w [...] (zwane dalej jako ZDM lub organ I instancji) z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...], którą odmówiono A. S. (dalej skarżąca) wydania zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego drogi powiatowej ul. W. rej. ul. T. w celu funkcjonowania w nim kiosku handlowego.
Do powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Dnia [...] czerwca 2007 r. skarżąca wystąpiła do ZDM z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego ul. W. rej. ul. T. pod kiosk handlowy. Organ I instancji wspomnianą na wstępie decyzją odmówił zezwolenia na zajęcie ww. pasa drogowego. Argumentując rozstrzygnięcie podniesiono, iż zgodnie z art. 43 pkt 1 u.d.p. obiekty budowlane przy drogach powiatowych i wojewódzkich na terenie zabudowanych miast i wsi powinny być usytuowane w odległości co najmniej 8 m od zewnętrznej krawędzi jezdni, a w niniejszej sprawie obiekt usytuowany jest w odległości ok. 1 m od zewnętrznej krawędzi jezdni. Nadto organ wskazał na powszechnie znane fakty tyczące utrzymującego się przyrostu natężenia ruchu drogowego na sieci ulic w W. na poziomie 6-7 % w skali rocznej oraz stałej tendencji wzrostu liczby wypadków drogowych na poziomie 10,4 % w latach 2004-2006. ZDM zwrócił również uwagę na to, iż od Polski jako członka UE wymaga się podejmowania działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zdaniem decydenta powyższe kwestie, a także nie budzący wątpliwości fakt, iż kiosk handlowy nie jest związany z gospodarką drogową i potrzebami ruchu drogowego zobligowały go do odmownego załatwienia sprawy. Zgodnie bowiem z art. 39 ust. 3 pkt 3 u.d.p. lokalizowanie w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach, a rozpatrywany przypadek nie nosi znamion szczególności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right