Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 lutego 2019 r., sygn. IV SA/Wr 494/18

Zakwestionowana w trybie art. 154 § 1 k.p.a. ostateczna decyzja, na podstawie której żadna strona nie nabyła prawa, może być przedmiotem postępowania nadzwyczajnego w tym trybie pod warunkiem, że wszczęcie postępowania w tym trybie w celu weryfikacji treści prawomocnej decyzji nie będzie zmierzać do podważenia związania treścią prawomocnego wyroku oddalającego skargę w tej sprawie i wynikającą z powyższego wyroku oceną prawną w zakresie zgodności albo niezgodności z prawem kontrolowanej decyzji administracyjnej . W demokratycznym państwie prawnym organy władzy publicznej nie mogą wzajemnie podważać swoich orzeczeń.

Teza urzędowa

 

|Sygn. akt IV SA/Wr 494/18 | | , [pic], , WYROK, , W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, , Dnia 6 lutego 2019 r., , , Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w składzie następującym:, Przewodniczący, , Sędzia NSA Mirosława Rozbicka - Ostrowska (spr.), , Sędziowie, Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska, Sędzia WSA Lidia Serwiniowska, , , Protokolant, sekretarz sądowy Aneta Januszkiewicz, , , po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 6 lutego 2019 r., sprawy ze skargi A. K., na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L., z dnia [...] sierpnia 2018 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, , , oddala skargę w całości., ,

Uzasadnienie

Postępowanie administracyjne w sprawie wszczęte zostało wnioskiem A. K. (dalej: strona, skarżący,) z dnia [...] kwietnia 2018 r. którym zwrócił się do Wójta Gmin P. o zmianę, na podstawie art. 154 § 1 i § 2 K.p.a., decyzji z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...], odmawiającej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na B. K. i przyznanie tego świadczenia.

Uzasadniając wniosek strona wywodziła, że za taką zmianą przemawia jej słuszny interes strony, który upatrywała w tym, że decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] świadczenie takie zostało mu przyznane od [...] sierpnia 2010 r. Prawa do jego otrzymania nie został pozbawiony również w latach następnych, a na pewno także w roku 2012, kiedy bezprawnie odmówiono mu wypłaty tego świadczenia. Przy czym dowodem na powyższe twierdzenia są zarówno orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jego żony, wydane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, jak też samo uzasadnienie decyzji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...]. Według strony niedorzeczna interpretacja przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych, zastosowana przez organ pomocowy przy wydawaniu tej decyzji pozbawiła go w sposób bezprawny takiego świadczenia za rok 2012, mimo że znane mu było wcześniejsze stanowisko SKO wyrażone w tej sprawie w decyzji z dnia [...] października 2010 r. nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00