Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. II SA/Po 942/18
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Danuta Rzyminiak - Owczarczak (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2019 r. sprawy ze skargi I. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Wojewody z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Starosta P. decyzją z [...] 2018 r., nr [...] (znak: [...]), wydaną po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez I. Sp. z o.o. z siedzibą w P. , w sprawie zmiany decyzji nr [...] z dnia [...] 2016r. nr rej. [...] o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na terenie nieruchomości położonej na osiedlu D. w S.; dz. [...], oraz na dz. [...],[...], [...] gmina S., umorzył w całości postępowanie administracyjne w sprawie pozwolenia na budowę ww. inwestycji.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż po analizie przedłożonego zamiennego projektu budowlanego, wobec stwierdzonych nieprawidłowości w dokumentacji projektowej, postanowieniem z dnia 04 maja 2018r. zobowiązano inwestora do ich usunięcia w terminie 10 dni od dnia otrzymania pisma. Następnie, w związku z wnioskiem pełnomocnika inwestora o zawieszenia postępowania, Starosta P. postanowieniem z dnia 18 maja 2018r. zawiesił postępowanie. W czasie zawieszenia postępowania Starosta uzyskał informację od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o kontroli przeprowadzonej na terenie trwającej budowy. Z otrzymanego protokołu kontroli z 23 maja 2018 r. wynika, iż dokonano podziału lokali na mniejsze niż projektowane. Zdaniem Starosty zmiana taka jest istotna, gdyż zgodnie z zapisami planu miejscowego większa ilość mieszkań oznacza większe zapotrzebowanie na stanowiska postojowe, a tego bez zmiany zagospodarowania terenu inwestor uzyskać nie jest w stanie. Ilość miejsc postojowych zatwierdzona w projekcie pierwotnym będzie niezgodna z zapisami obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego tereny położone w S. w rejonie ulic: A. C., Z. G., Z. , Ś. oraz S. , w tym osiedli: K. , C. , D. i Z. (uchwała Nr [...] Rady Miejskiej w S. z dnia [...] 2009 r., opubl. w Dz.Urz. Woj. Wlkp. Nr [...] r.). Zdaniem Starosty prace wykonane na budowie (podział lokali) nie pozwalają na wydanie pozwolenia w trybie zmiany decyzji pozwolenia na budowę, gdyż zgodnie z art. 28 ustawy Prawa budowlanego roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Przepis art. 36a. 1 tej ustawy stanowi z kolei, iż istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej. Zdaniem Starosty powyższe oznacza, iż postępowanie stało się bezprzedmiotowe i podlegało umorzeniu.