Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 lutego 2019 r., sygn. II SA/Ol 860/18
Samorząd terytorialny
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2019 r. sprawy ze skargi I.B. i I.B na uchwałę Sejmiku z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie podziału województwa warmińsko-mazurskiego na obwody łowieckie I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części dotyczącej obwodu łowieckiego: - nr "[...]"obejmującego nieruchomość o numerze ewidencyjnym"[...]" w miejscowości "[...]", gmina "[...]", objętej księgą wieczystą o nr "[...]" i - nr "[...]"obejmującego nieruchomości o numerach ewidencyjnych: "[...]" w miejscowości "[...]", gmina "[...]", objętej księgą wieczystą o nr "[...]"; II. zasądza od Sejmiku na rzecz I.B. i I.B. solidarnie kwotę 300 złotych (trzysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Sejmik Województwa w dniu "[...]", na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 ze zm.) zwanej dalej: s.w. oraz art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 października 1995r. Prawo łowieckie (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066 ze zm.) dalej jako: pr.ł., podjęła uchwałę nr "[...]" w sprawie "Podziału województwa na obwody łowieckie".
W dniu 13 listopada 2018 r. I. O.- B. i I. B., po uprzednim wezwaniu organu do usunięcia naruszenia prawa pismem z dnia 5 września 2018 r., zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie uchwałę Sejmiku Województwa z dnia "[...]", w sprawie "Podziału województwa na obwody łowieckie". Wnieśli o stwierdzenie nieważności tej uchwały w części dotyczącej obwodu łowieckiego nr "[...]" obejmującego nieruchomość położoną w miejscowości "[...]", gmina "[...]" o numerze ewidencyjnym "[...]", dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą o nr "[...]" i obwodu łowieckiego nr "[...]" obejmującego nieruchomości położone w miejscowości "[...]", gmina "[...]" o numerach ewidencyjnych: "[...]", dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą o nr "[...]" i zasądzenie kosztów postępowania. Wyjaśnili, że skarżony akt wydany został na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie i utracił moc w dniu 22 stycznia 2016 r., w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10 lipca 2014 r., sygn. akt P 19/13, i w związku z powyższym pozostawanie w obrocie prawnym powyższej uchwały, mimo braku istnienia podstawy prawnej, oznacza istnienie stanu rażącego naruszenia prawa.