Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. I SA/Kr 79/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Piotr Głowacki Sędziowie: WSA Grażyna Firek (spr.) WSA Urszula Zięba Protokolant: Specjalista Małgorzata Kruszec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2019 r. sprawy ze skargi K. B. i W. B. przy uczestnictwie S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2012 r. skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 16 marca 2015 r. nr [...] C. ustalił K. B., E. B. i S. B. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2012 r. w kwocie 5.133,00 zł.

W jej uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że podatkiem od nieruchomości objął część budynku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą o pow. użytkowej 177,91 m2, grunty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą o pow. 509 m2 oraz część budynku "pozostałego" o pow. użytkowej 307,07 m2. Organ ustalił, że opodatkowana nieruchomość została nabyta przez strony od Gminy C. w dniu 28.11.2000 roku (umowa Rep. A nr [...]). Stan taki wynika również z ewidencji gruntów i budynków oraz z zapisów księgi wieczystej [...], w której w dziale I figuruje działka nr [...] o powierzchni 0,0509 ha oddana w użytkowanie wieczyste, zabudowana budynkiem - segmentem stanowiącym odrębną nieruchomość. W dziale II ww. księgi wieczystej jako użytkownicy wieczyści figurują na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej - K. B. i E. B. (udział 1/3) oraz S. B. (udział 2/3). Organ wskazał, iż zd. podatników, z chwilą stwierdzenia nieważności decyzji podziałowej Burmistrza C. działki [...], [...], [...], [...], [...] przestały istnieć, a w ich miejsce na powrót powstała działka sprzed podziału [...], która stanowi współwłasność wszystkich dotychczasowych właścicieli działek powstałych w wyniku podziału, a zatem nie ma mowy o odrębności działek, które wydzielone zostały z działki [...] i mamy do czynienia ze współwłasnością ułamkową, wobec czego postępowanie winno zostać wszczęte wobec wszystkich rzekomych współużytkowników działki nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00