Orzeczenie
Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 lutego 2019 r., sygn. II SA/Go 814/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Adam Jutrzenka - Trzebiatowski Asesor WSA Jarosław Piątek Protokolant st. sekr. sąd. Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 lutego 2019 r. sprawy ze skargi M. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] r., nr [...] , II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego M. L. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] czerwca 2018 r. wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta przez Naczelnika Wydziału Świadczeń Rodzinnych, na podstawie art. 25 ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 3, ust. 8 i 9 w zw. z art. 2 pkt 16, art. 4, art. 5 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (Dz. U. z 2017 r. poz. 1851 ze zm., dalej jako u.p.p.w.dz.): 1. orzeczono, iż w okresie od [...] kwietnia 2016 r. do [...] września 2017 r. M.L. nie przysługiwało, świadczenie wychowawcze na M.L., przyznane decyzją NR [...] z dnia [...] czerwca 2016 r., 2. ustalono, że w okresie od [...] kwietnia 2016 r. do [...] września 2017 r. M.L. pobrał nienależnie świadczenie wychowawcze na M.L., w łącznej kwocie 9000 zł, i jest zobowiązany zwrócić nienależnie pobrane świadczenie w całości, wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, 3. nakazano zwrot kwoty nienależnie pobranego świadczenia określonej w pkt 2, wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, liczonymi od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia wychowawczego, do dnia spłaty.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w dniu 22 czerwca 2016 r. M.L. złożył wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na drugie dziecko - M.L., w treści którego uwzględnił w składzie rodziny - siebie, żonę - I.P.-L. - oraz dzieci - D.L. i M.L.. Organ wyjaśnił, iż D.L., w myśl u.p.p.w.dz., nie przynależy do rodziny M.L., ponieważ wnioskodawca nie wykazał dowodowo, że opieka, jaką sprawuje nad synem, jest porównywalna czasowo do opieki, jaką wobec syna sprawuje matka. Ponadto nie został spełniony warunek posiadania orzeczenia sądu o przyznaniu rodzicom opieki naprzemiennej. Tym samym D.L. nie przynależy do rodziny M.L., a M.L. jest pierwszym dzieckiem wnioskodawcy, w rozumieniu u.p.p.w.dz.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right