Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. II SAB/Bk 128/18

Przewlekłość postępowania

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia WSA Marek Leszczyński, Protokolant, po rozpoznaniu w Wydziale II na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lutego 2019 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. S. na bezczynność Starosty H. w przedmiocie wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów 1. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania Starosty H. do załatwienia wniosku A. S. z dnia [...] sierpnia 2018 r.; 2. stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności; 3. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] sierpnia 2018 r. A. S. (zwana również: "skarżącą") zwróciła się do Starosty H. o wprowadzenie zmian w ewidencji gruntów w obrębie P. w gminie C. dotyczącej działki nr [...], na podstawie umowy bezczynszowego używania nieruchomości rolnej zawartej pomiędzy nią, a S. O., którego podpis również widnieje na wniosku. Wniosek ten wpłynął do organu w dniu [...] sierpnia 2018 r. Do wniosku załączono wykaz danych osób wyszczególnionych w ww. umowie oraz umowę bezczynszowego używania nieruchomości rolnej z dnia [...] sierpnia 2018 r.

Pismem z dnia [...] września 2018 r. wysłanym na adres skarżącej, Starosta H., powołując się na § 11 ust. 1 pkt 2 i § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1034, zwanego dalej: "rozporządzeniem EGiB") wskazał, że wpisu prawa do gruntów w ewidencji gruntów, dokonuje się m.in. w oparciu o umowy dzierżawy zawarte w zw. z art. 28 ust. 4 pkt 1, art. 38 pkt 1 i art. 117 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2016 r., poz. 277) lub w zw. z przepisami wydanymi na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1613). Ponadto w piśmie organ wskazał, że podpisy dzierżawcy na ww. umowie powinny być poświadczone przez notariusza, zaś dostarczona przez wnioskodawczynię umowa nie jest zawarta

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00