Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. II SAB/Po 36/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Danuta Rzyminiak-Owczarczak Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2016 r. sprawy ze skargi D. K. na bezczynność Burmistrza Gminy i Miasta K. w przedmiocie rozgraniczenia nieruchomości; I. umarza postępowanie, II. stwierdza, że Burmistrz Gminy i Miasta K. dopuścił się bezczynności, III. stwierdza, że bezczynność Burmistrza Gminy i Miasta miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa. IV. wymierza Burmistrzowi Gminy i Miasta K. grzywnę w wysokości 200,- (dwieście) złotych, V. zasądza od Burmistrza Gminy i Miasta K. na rzecz skarżącego kwotę 100,- (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych.
Uzasadnienie
W piśmie z dnia [...] marca 2014 r. D. K. zwrócił się do Burmistrza [...] i Miasta K. o rozgraniczenie nieruchomości przez wyznaczenie granicy między nieruchomością oznaczoną jako działki nr [...] i [...] a nieruchomością oznaczoną jako działka nr [...].
Postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...], Burmistrz [...] i Miasta K. na podstawie art. 29 i 30 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r., nr 193, poz. 1287 z późn. zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") wszczął postępowanie w sprawie rozgraniczenia wymienionych nieruchomości oraz wyznaczył biegłego geodetę do przeprowadzenia czynności ustalenia przebiegu rozważanej granicy.
Decyzją z dnia [...] października 2014 r., nr [...], Burmistrz [...] i Miasta K. umorzył postępowanie w sprawie rozgraniczenia powyższych nieruchomości. W wyniku odwołania wniesionego przez skarżącego rozstrzygnięcie to zostało jednak uchylone decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] stycznia 2015 r., nr [...], a sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.