Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Po 671/18
Umorzenie postępowania
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Jan Szuma Protokolant st. sekr. sąd. Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi J. C. i M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego w sprawie warunków zabudowy oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Wójt Gminy S. działając na podstawie art. 54 w zw. z art. 64 oraz art. 59 ust. 1 i art. 60 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 ze zm.; dalej: "u.p.z.p.") oraz art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.; dalej: "K.p.a."), po rozpoznaniu wniosku S. W., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku inwentarskiego dla drobiu (o łącznej obsadzie zwierząt do 38 DJP), z magazynem na paszę i z niezbędną infrastrukturą, dwóch silosów na zboże, płyty obornikowej, dwóch zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce, zbiornika na ścieki i drogi dojazdowej wraz z przepustem na rowie melioracyjnym, na terenie położonym w [...], w gm. S. - działki nr [...] i [...] (obręb [...]).
W złożonych przez siebie odwołaniach do Samorządowego Kolegium Odwoławczego J. B., M. M., J. i M. B., B. i M. J., P. P., P. P., M. i A. B. oraz J. C. i M. C. wnieśli o uchylenie wskazanej decyzji, zarzucając jej naruszenie art. 6, 7 i 11 K.p.a., art. 6 i 61 u.p.z.p. oraz art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2017 r., poz. 1405 ze zm.).
W uzasadnieniu odwołujący podnieśli, że inwestycja z uwagi na przewidzianą ilość kaczek nie jest obojętna dla okolicznych terenów w kontekście komfortu i jakości zamieszkania, wiąże się z obniżeniem wartości terenów sąsiednich, a także zagraża środowisku. Już obecna produkcja kaczek przez wnioskodawcę w sposób istotny doskwiera okolicznym mieszkańcom (m. in. ponadprzeciętny odór i owady), a także środowisku naturalnemu. W ocenie odwołujących organ I instancji winien wydać postanowienie o konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.