Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. II SA/Łd 833/18
Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 10 stycznia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Magdalena Rząsa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2019 roku sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Z. nr [...] znak: [...] z dnia [...] roku; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. na rzecz skarżącej M. K. kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. A. P.,
Uzasadnienie
Decyzją z [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.) - zwanej: "k.p.a." - oraz art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1073 ze zm.) - powoływanej jako: "u.p.z.p." - utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Z. z [...] nr [...], ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania budynku usługowego z garażem (usytuowanego w granicy z działkami o nr ewid. gruntów 154/2 i 163/3 oraz w istniejącej odległości od granicy z działką o nr ewid. gruntów 163/1 obręb [...]) z przeznaczeniem na zakład pogrzebowy na terenie położonym w Z. przy ul. A 20, obejmującym działkę o nr ewid. gruntów 163/2 (obręb [...]).
Kolegium przedstawiło stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że wnioskiem z 30 stycznia 2018 r. M.J. zwróciła się do Prezydenta Miasta Z. o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania pawilonu handlowo-usługowego z garażem, znajdującego się w Z. na działce o nr ewid. 163/2, na zakład pogrzebowy. Do wniosku inwestorka załączyła pismo, w którym wskazała, że zakres jej działalności obejmować będzie pomoc rodzinie w organizacji pogrzebu, kremacji, ekshumacji, załatwieniu formalności urzędowych, przewóz i przechowywanie ciała w urządzeniu chłodniczym, a także sprzedaż trumien, urn, kwiatów, odzieży, obuwia i innych akcesoriów pogrzebowych. Wyjaśniła również, że w skład planowanego zakładu pogrzebowego wchodzić będzie m.in. pomieszczenie ze specjalnym urządzeniem chłodniczym, hermetycznie zamykanym, dwupoziomowym, na prąd 220 V, które służyć będzie do przechowywania ubranego ciała 2-3 doby przed pogrzebem.