Wyrok WSA w Krakowie z dnia 15 stycznia 2019 r., sygn. III SA/Kr 480/18
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.) Sędzia: WSA Piotr Głowacki Sędzia: WSA Inga Gołowska Protokolant: st. sekr. sąd. Renata Furgalska-Pazdan po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 13 marca 2018 r. Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry skargę oddala
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 27 grudnia 2017 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celno - Skarbowego wymierzył D. S. karę pieniężną w wysokości 36 000 zł za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
Organ pierwszej instancji podał w uzasadnieniu, że funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej - "S" A.K.M. na terenie stacji paliw w M. W lokalu znajdowały się dwa automaty HSP i jeden HS, opatrzone informacją, że nie są własnością lokalu, a ich właścicielem jest spółka A sp. z o.o. Funkcjonariusze przeprowadzili grę eksperymentalną, w czasie której ustalono, że automaty umożliwiają rozgrywanie gier o charakterze losowym.
Jak ustalono, A Sp. z o. o. od dłuższego czasu posługiwała się nazwą A Sp. z o. o. w organizacji, co wskazywało, że nie uzyskała rejestracji w KRS. Spółka została na mocy aktu notarialnego zostały zawiązany w dniu 4 listopada 2014 r. przez D. S. będącego jedynym wspólnikiem i prezesem zarządu. Spółka nie została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Organ pierwszej instancji stwierdził, że analizując materiał dowodowy zgromadzony w kilkudziesięciu postępowaniach administracyjnych i dochodzeniowo-śledczych trudno oprzeć się wrażemu, że działalność D. S. polegająca w swojej podstawie na zakładaniu spółek kapitałowych mających postać niepełnej (ułomnej) osobowości prawnej jest działalnością celową, która ma na celu omijanie prawa. D. S. był założycielem co najmniej czterech spółek kapitałowych w organizacji - B, A, C oraz D Wszystkie one po pół roku od "założenia" zarzuciły swoją działalność bez dopełnienia czynności rejestracji w KRS, a w ich miejsce powstawała następna taka sama spółka. Wszystkie one działały w sferze nielegalnego hazardu. Organ pierwszej instancji stwierdził zatem, że urządzającym gry na automatach jest D. S. działający jako nieuprawniany reprezentant spółki sp. z o.o. w organizacji.