Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Kr 1436/17
Gry losowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.) Sędziowie: WSA Piotr Głowacki WSA Inga Gołowska Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 23 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry - skargę oddala -
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] 2017 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celno - Skarbowego wymierzył D. S. karę pieniężną w wysokości 24.000 zł za urządzanie gier na dwóch automatach poza kasynem gry.
Organ pierwszej instancji podał, że dniu 10 lutego 2016 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego przeprowadzili kontrolę w lokalu Pizzeria "M" przy ul. W w N w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W lokalu tym znajdowały się dwa włączone automaty do gier o nazwie "HS" oraz "HSP" bez numerów i oznaczeń. W trakcie kontroli kontrolujący na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 13 ustawy o Służbie Celnej przeprowadzili eksperymenty (próbne gry) na w/w urządzeniach, w wyniku którego stwierdzono, że kontrolowane urządzenia działają niezgodnie z obowiązującym prawem. Obecny przy kontroli P. K. (prowadzący lokal) okazał umowę najmu zawartą w dniu 9 lutego 2016 r., pomiędzy jej firmą a firmą D Sp. z o. o. w organizacji w K, która jest właścicielem automatów.
Organ pierwszej instancji ustalił, że D Sp. z o. o. w organizacji w K na mocy aktu notarialnego została zawiązana w dniu 4 listopada 2014 r. przez D. S. będącego jedynym wspólnikiem i prezesem zarządu. Z pisma Sądu Rejonowego wynika, że D Sp. z o. o. w organizacji w K nie złożyła żadnego wniosku o zarejestrowanie spółki o tej nazwie. W związku z powyższym organ pierwszej instancji stwierdził, że analizując materiał dowodowy zgromadzony w kilkudziesięciu postępowaniach administracyjnych i dochodzeniowo-śledczych trudno oprzeć się wrażemu, że działalność D. S. polegająca w swojej podstawie na zakładaniu spółek kapitałowych mających postać niepełnej (ułomnej) osobowości prawnej jest działalnością celową, która ma na celu omijanie prawa. Na dzień wydania decyzji przed organem pierwszej instancji toczy się bowiem kilkadziesiąt postępowań wobec czterech spółek kapitałowych w organizacji - B, A, C oraz D, w których jedynym wspólnikiem i jednoosobowym zarządem jest D. S. Wszystkie one po pół roku od "założenia" zarzuciły swoją działalność bez dopełnienia czynności rejestracji w KRS, a w ich miejsce powstawała następna taka sama spółka. Wszystkie one działały w sferze nielegalnego hazardu. Organ pierwszej instancji stwierdził zatem, że urządzającym gry na automatach jest D. S. działający jako nieuprawniany reprezentant D Sp. z o. o. w organizacji w K.