Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 stycznia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 764/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax, Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik, Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz (spr.), Protokolant Specjalista Ewa Pasiek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi B.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku celowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia [...] r. nr [...].
Uzasadnienie
Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...] r. odmówił przyznania skarżącemu B. K. specjalnego zasiłku celowego na dofinansowanie zakupu żywności, środków czystości i leków. W uzasadnieniu wskazał, że w sprawie nie wystąpiły okoliczności szczególnie uzasadniające przyznanie tej formy pomocy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach, w wyniku rozpoznania odwołania skarżącego, decyzją z dnia [...]r. utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy przytoczył część przepisów ustawy o pomocy społecznej. Następnie podniósł, że postępowanie zostało wszczęte na wniosek skarżącego z dnia 4 kwietnia 2018 roku o udzielenie pomocy w formie finansowej: specjalny zasiłek celowy na żywność, środki czystości i leki. W dniu 5 kwietnia 2018 roku został przeprowadzony wywiad środowiskowy, w trakcie którego strona potwierdziła, że oczekuje przyznania pomocy zgodnie z protokołem. Z akt sprawy wynika, że skarżący prowadzi dwuosobowe gospodarstwo domowe wspólnie z ojcem i źródłem jego dochodu jest świadczenie emerytalne ojca w wysokości 3429,51 złotych, a tym samym dochód rodziny w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przekroczył ustawowe kryterium dochodowe. Organ dodał, że z akt sprawy wynika, iż skarżący jest bezrobotny, zarejestrowany w PUP bez prawa do zasiłku, legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zarówno skarżący jak i jego ojciec mają problemy zdrowotne. Organ podkreślił, że przeprowadzono analizę dochodów i wydatków rodziny. Następnie organ odwoławczy stwierdził, że rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji wydane w ramach uznania administracyjnego nie nosi cech dowolności. Podniósł, że organ pierwszej instancji poczynił prawidłowe ustalenia faktyczne oraz zastosował właściwe przepisy prawa i zebrany materiał dowodowy pozwala na stwierdzenie, że organ pierwszej instancji dokonał wnikliwej analizy sytuacji związanej z potrzebami bytowymi rodziny strony. Organ odwoławczy podzielił słuszność tych ustaleń i stwierdził, że sytuacja dwuosobowego gospodarstwa domowego strony jest trudna. Jednocześnie podkreślił, że ilość środków, którymi dysponują organy pomocy społecznej w gminach jest ograniczona.