Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Łd 840/18

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 7 grudnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, , Protokolant Referent stażysta Aleksandra Banasiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2018 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Ł. z dnia [...] roku, nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w K. kwotę 997 (dziewięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. A.B.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Burmistrz Miasta Ł., po rozpatrzeniu wniosku Spółka A . w K. , odmówił ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo-handlowego wraz z wewnętrznym układem komunikacji i parkowania, pylonu reklamowego, obiektów budowlanych i infrastruktury technicznej związanej z funkcjonowaniem przedsięwzięcia w Ł. na działce nr 779/1 położonej w rejonie ulic A, B i C.

Organ I instancji stwierdził istnienie dwóch przesłanek uzasadniających odmowę ustalenia warunków zabudowy, tj. uznał, że planowana inwestycja nie posiada dostępu do drogi publicznej i jest sprzeczna z przepisami odrębnymi. Pozostałe wymagania niezbędne do ustalenia warunków zabudowy w tej sprawie, w ocenie organu I instancji, zostały spełnione.

Odwołania od ww. decyzji złożyła Spółka A, zarzucając jej m.in. błąd w ustaleniach faktycznych polegający na stwierdzeniu, że brak jest możliwości usytuowania zjazdu publicznego z działki nr 779/1 na drogę gminną nr [...] (ul. A), zapewniającego bezpieczne manewry wjazdu i wyjazdu na tę drogę, podczas gdy projektowany zjazd spełnia wymogi zawarte w § 78 ust. 1 oraz § 78 ust. 2 pkt 3 oraz § 113 ust. 7 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2016 r. poz. 124), ponieważ nie jest usytuowany w miejscu zagrażającym bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wskazując także na naruszenia szeregu innych przepisów, w tym ustawy z dnia 27 marca 2003 r. planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.), dalej u.p.z.p., rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. Nr 164, poz. 1588 ze zm.), a także rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) oraz art. 8 § 2 k.p.a., spółka wniosła o uchylenie decyzji organu I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00