Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Gd 939/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A.P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 sierpnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącej kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 12 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania czynności "przeniesienia" koparko-ładowarki z działalności żony do działalności męża za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu oraz braku obowiązku udokumentowania tej czynności fakturą.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od sierpnia 2009 r. między innymi w zakresie wynajmu maszyn budowlanych i robót budowlanych. Jest podatnikiem VAT czynnym i wykonuje czynności opodatkowane. Od nabywanych towarów i usług przysługuje prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości.
W 2012 r. wnioskodawczyni ze środków majątkowych stanowiących wspólny majątek małżeński jej i męża nabyła koparko-ładowarkę. Z tytułu tego nabycia dokonała odliczenia podatku w pełnej wysokości. Koparko-ładowarka stanowi środek trwały działalności gospodarczej.
Wnioskodawczyni wskazała, że jest w związku małżeńskim, w którym od dnia zawarcia (w 2005 r.) do dnia dzisiejszego obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Zmiany w tym zakresie nie są planowane. Mąż wnioskodawczyni od 2015 r. prowadzi odrębną działalność gospodarczą, w ramach której wykonuje działalność szkoleniową. Mąż nie jest podatnikiem VAT czynnym. Wykonuje wyłącznie czynności nieopodatkowane podatkiem VAT. Zmiany w tym zakresie nie są planowane.