Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Bd 737/18

Akta stanu cywilnego

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Saniewski asesor WSA Katarzyna Korycka (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Elżbieta Brandt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi T. T. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie sprostowania aktu zgonu oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca T. T. wystąpiła do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w R. z wnioskiem o sprostowanie aktu zgonu J. D.. Powołując się na interes prawny w żądaniu sprostowania ww. aktu, skarżąca wskazała postępowanie spadkowe, w którym to zarządzeniem Sądu Rejonowego w A. K. z [...] marca 2014 r., sygn. akt [...], została zobligowana do przedłożenia odpisów aktów stanu cywilnego, w tym aktu zgonu J. D., uwzględniających sprostowanie brzmienia nazwiska rodowego ww. "D. " na "D.".

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego (USC) w R. decyzją z dnia [...] października 2016 r. nr [...], na podstawie art. 2 ust. 6 w zw. z art. 35 ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2016 r., poz. 2064 - dalej powoływanej jako "p.a.s.c."; prawidłowo Dz.U z 2014 r., poz.1741) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 23 ze zm. - dalej powoływana jako "k.p.a.") odmówił sprostowania aktu zgonu J. D.. W uzasadnieniu decyzji, powołując się na art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 380 ze zm.), wskazał, że imię i nazwisko należą do dóbr o charakterze ściśle osobistym, podlegającym ochronie prawnej, a zatem niedopuszczalne jest ingerowanie w sferę ściśle związaną z osobą ludzką poprzez ustalenie pisowni nazwiska bez wyraźnej zgody osoby, której ono dotyczy, bądź jej zstępnych. Jak zaznaczył Kierownik USC w R. w przypadku rodziny J. D. przez lata dokonywano różnych zapisów nazwiska członków tej samej rodziny, co przysporzyło już w przeszłości szeregu problemów. Organ wyjaśnił również, skarżąca nie poinformowała tut. USC o żyjących zstępnych J. D., pomimo iż organ wystąpił dwukrotnie o udzielenie tej informacji, a także że powiadomienie zstępnych o zmianie nazwiska ma istotne znaczenie, albowiem ewentualna zmiana wiąże się z koniecznością zmian w ich aktach stanu cywilnego, a co za tym idzie z wymianą posiadanych dokumentów. Mając na uwadze, że sprostowanie aktu zgonu na wniosek skarżącej byłoby działaniem niezgodnym z prawem, Kierownik USC w R. odmówił sprostowania ww. aktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00