Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. II SA/Sz 1002/18

Inspekcja pracy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 listopada 2018 r. sprawy ze skargi T. M. na uchwałę Zarządu Powiatu w Choszcznie z dnia 12 lipca 2018 r. nr 647/2018 w przedmiocie odwołania Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. zasądza od Zarządu Powiatu w Choszcznie na rzecz strony skarżącej T. M. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Uchwałą nr 647/2008 Zarząd Powiatu w Choszcznie odwołał T. M. ze stanowiska Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w B.

z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, szczegółowo wskazanych w uzasadnieniu do uchwały. Uchwałę podjęto na podstawie art. 32 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000) oraz art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Z uzasadnienia do uchwały wynika, że T. M. zajmowała stanowisko Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w B.. Rolą kierownika tej jednostki było zapewnienie właściwego zarządzania placówką pod względem organizacyjnym, administracyjnym i finansowym oraz realizacja szczegółowych zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej. W ostatnim czasie miały jednak miejsce wydarzenia, które wykazały szereg nieprawidłowości w zarządzaniu tą placówką, za które odpowiedzialność ponosi Dyrektor, a świadczą one o braku wystarczających zdolności do kierowania placówką i zapewnienia prawidłowej organizacji jej pracy, przede wszystkim o nieumiejętności zapewnienia bezpieczeństwa podopiecznym. Uchybienia te zostały ustalone w toku szeregu czynności kontrolnych jakie miały miejsce w jednostce, co pozwoliło na ujawnienie rażących naruszeń podstawowych obowiązków pracowniczych przez T. M.. Podstawowym naruszeniem, jakiego dopuściła się Dyrektor, było niewdrożenie należytych zasad bezpieczeństwa zarówno wewnątrz placówki, jak i na zewnątrz DPS, czego efektem było samowolne opuszczenie placówki przez podopieczną, która zmarła. Wprawdzie przyjęto zarządzenie nr 6/2017, na mocy którego Dyrektor ustaliła procedurę postępowania

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00