Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 listopada 2018 r., sygn. II SA/Rz 576/18
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Krystyna Józefczyk Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Marcin Kamiński /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 listopada 2018 r. sprawy ze skargi Z. M. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na przekazanie w formie aportu prawa własności nieruchomości I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. zasądza od Rady Miejskiej na rzecz skarżącego Z. M. kwotę 797 zł /słownie: siedemset dziewięćdziesiąt siedem złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi Z. M. (skarżący) jest uchwała Rady Miejskiej w [....] (organ) nr [...] z dnia [...] listopada 2017 r. w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie w formie aportu prawa własności nieruchomości położonych w M. na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego w [...] Sp. z o.o.
Zaskarżoną uchwałą organ wyraził zgodę na wniesienie do Towarzystwa Budownictwa Społecznego w [....] Sp. z o.o. w formie aportu prawa własności nieruchomości gruntowych oznaczonych jako działki ewidencyjne: nr 288 o pow. 0,47 ha, nr 290 o pow. 0,07 ha, nr 232 o pow. 0,06 ha, nr 70/2 o pow. 0,06 ha, stanowiących własność Gminy [...]. Jako podstawę prawną decyzji organ podał art.18 ust. 2 pkt 9 lit a) i g) ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (u.s.g.) oraz art. 13 ust. 1, art. 37 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.). W uzasadnieniu uchwały organ podał, że zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a) i g) u.s.g., do wyłącznej właściwości rady gminy należy: podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących m. in. zasad zbywania, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej. Zgodnie z art. 13 ust. u.g.n. z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw, nieruchomości mogą być przedmiotem obrotu. W szczególności nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży. Natomiast zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 7 u.g.n., nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej jeżeli ma stanowić wkład niepieniężny (aport) do spółki albo wyposażenie nowo tworzonej państwowej lub samorządowej osoby prawnej, lub majątek tworzonej fundacji. Organ wskazał, że nieruchomości oznaczone jako działki ew. nr 288, 290, 232 oraz 70/2 stanowią własność G. Zgodnie z ewidencją gruntów prowadzoną przez Starostwo Powiatowe w [...] powyższe grunty zostały sklasyfikowane jako użytek gruntowy Bi, Bz, PsIII.