Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. II SA/Ol 587/18

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Dnia 28 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant referent Małgorzata Gaida po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2018 roku sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]", nr "[...]" w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta oddala skargę.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że Wojewoda pismem z dnia 25 czerwca 2018r. wywiódł skargę na uchwałę Nr LIII/466/18 z dnia 23 kwietnia 2018r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Iławy, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności w całości.

W uzasadnieniu skargi podniesiono, że Burmistrz Miasta Iławy, jako

organ właściwy do sporządzenia projektu planu miejscowego, dokonując szeregu czynności, nie wystąpił do ministra do spraw środowiska o opinię. Tymczasem z art. 17 pkt 6 lit. a tiret czwarty ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017, poz. 1073), w skrócie u.p.z.p., wynika obowiązek wystąpienia o opinie o projekcie planu do właściwych organów administracji geologicznej w zakresie udokumentowanych złóż kopalin i wód podziemnych. W granicach zaś obszaru opracowania przedmiotowego planu miejscowego znajduje się udokumentowany Główny Zbiornik Wód Podziemnych Iławski nr 210. Z analizy dokumentacji planistycznej wynika, że projekt planu wysłano w tym zakresie, jedynie do urzędu marszałkowskiego - geologa wojewódzkiego. Brak zasięgnięcia opinii właściwego organu powoduje, że został naruszony tryb sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, przytoczone powyżej okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że działania organów gminy wyczerpały dyspozycję art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub części.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00