Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. II SA/Łd 748/18

Budowlane prawo; Administracyjne postępowanie

 

Dnia 20 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Jolanta Rosińska Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant Specjalista Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2018 roku sprawy ze sprzeciwu W. A. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] roku nr [...] znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie budowy budynku - oddala sprzeciw. A. P.

Uzasadnienie

[...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., decyzją z [...], wydaną na podstawie art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 23 ze zm.) uchylił w całości decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z [...], którą umorzono w całości postępowanie administracyjne w sprawie budowy budynku handlowo-biurowego znajdującego się na nieruchomości przy ul. A 2 i 4 w Ł. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Z akt sprawy wynika, że decyzją Kierownika Urzędu Dzielnicowego Ł.-G. w Ł. z [...] udzielono M. L. pozwolenia na budowę pawilonu handlowego o pow. zab. 64,75 m2 oraz pomieszczenia gospodarczo-garażowego o pow. zab. 31,75 m2 - jako inwestycji tymczasowej na okres 10-ciu lat na nieruchomości położonej w Ł. przy ulicy A 2.

W dniu 4 maja 1991 r. M. L. zawarła z I. A. i W. A. umowę "kupna-sprzedaży" dotyczącą "budowanego pawilonu handlowego z budynkiem gospodarczym na posesji przy ul. A 2 w Ł.". Przedmiot sprzedaży został określony jako "wybudowany budynek gospodarczy, ławy fundamentowe budynku podst." oraz materiały budowlane.

W dniu 1 lipca 1992 r. W. A. i I. A. zawarli ze Spółdzielnią Mieszkaniową A w Ł. umowę dzierżawy terenu, mocą której spółdzielnia oddała dzierżawcy "teren o powierzchni 213 m2, w tym: zabudowania gospodarcze - 37,75 m2, powierzchnia pawilonu handlowego (kiosku) 64,75 m2, teren wokół kiosku (np. opaska, chodniki wokół kiosku, droga dojazdowa, miejsce parkowania pojazdów właściciela i inne) - 115,50 m2, zlokalizowany przy ul. A 2 na terenie Administracji Osiedla A. Na wydzierżawionym terenie dzierżawca zobowiązał się prowadzić działalność handlową w zakresie branży ogólnospożywczej we własnym kiosku - pawilonie handlowym (§ 2 umowy). Jednocześnie przedmiotowy kiosk miał mieć charakter tymczasowy i po wygaśnięciu umowy dzierżawy właściciel zobowiązany pozostawał do rozbiórki obiektu na własny koszt i przekazania spółdzielni uporządkowanego terenu nieruchomości (§3 ust. 1 umowy). Umowa została zawarta na czas nieokreślony (§ 7 ust. 3 umowy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00