Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. I SA/Lu 524/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Grzegorz Wałejko Protokolant specjalista Julita Kula po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 listopada 2018 r. sprawy ze skargi A. L. i T. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. - oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Lu 524/18
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r., Dyrektor Izby Administracji Skarbowej L. po rozpatrzeniu odwołania A. L. i T. L. od decyzji [...] [...] Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] r., nr [...] w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. w kwocie [...]zł - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
Z jej uzasadnienia wynika, że skarżący w dniu 17 listopada 2017 r. złożyli wniosek o stwierdzenie nadpłaty, która miała powstać wskutek nienależnej - w ich ocenie - zapłaty podatku od odszkodowania uzyskanego z Programu Dobrowolnych Odejść - dalej: "PDO" w W. P. - Ś. S.A. - dalej: "spółka". Wraz z wnioskiem złożono korektę zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym 2015 (PIT-37), w którym przychód A. L. pomniejszono o kwotę odszkodowania, tj. [...] zł, uprzednio wykazaną jako przychód z innych źródeł w pierwotnej korekcie zeznania PIT-37 za 2015 r., złożonej w dniu 8 września 2017 r. Należny podatek został zapłacony.
W odwołaniu od decyzji odmawiającej stwierdzenia nadpłaty zarzucono naruszenie art. 12 i 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w roku 2015 r. - dalej: "u.p.d.o.f." w zw. z art. 26a § 1 Ordynacji podatkowej poprzez ich błędną wykładnię i przyjęcie, że spółka nie była zobowiązana do poboru zaliczki na podatek dochodowy od wypłaconego odszkodowania z tytułu przystąpienia do PDO, a w konsekwencji, że to podatnik ponosi z tego tytułu odpowiedzialność. Zdaniem skarżących, wydanie przez Ministra Finansów interpretacji indywidualnej, która zwalniała płatnika z obowiązku dokonania potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie zmieniło faktu, że to spółka nadal była zobowiązana do poboru zaliczki w rozumieniu art. 26a Ordynacji podatkowej, albowiem na podstawie przepisów prawa materialnego była ona ciągle podmiotem zobowiązanym do pobrania i zapłaty zobowiązania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right