Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. III SA/Gl 904/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Sędzia WSA Adam Nita, Protokolant Starszy referent Izabela Maj - Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2018 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w K., po rozpatrzeniu odwołania J.K. (skarżący, pracownik, strona), utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w D. z [...] r. o braku podstaw do stwierdzenia u niego choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu rowka nerwu łokciowego.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Na podstawie zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej- zespołu rowka nerwu u J.K. z [...] r. zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Decyzją z [...] r.nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - działając w oparciu o art. 104 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm. - dalej jako: kpa) i art. 5 pkt 4a ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj.: Dz. U. z 2017 r. poz. 1261 ze zm.) - nie stwierdził u skarżącego choroby zawodowej, wymienionej w poz. 20.2 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanego na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 1(1) z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm., dalej Kp)

W uzasadnieniu organ wskazał, że brak podstaw faktycznych i prawnych do stwierdzenia choroby zawodowej u skarżącego wynikał z treści orzeczenia lekarskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradnia Chorób Zawodowych w S. nr [...] z [...] r. o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej oraz orzeczenia lekarskiego Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. nr [...] z tożsamym rozstrzygnięciem, a także oceny narażenia zawodowego strony zatrudnionej od [...] r. do nadal w: "A" (obecnie "B" SA), od [...] r. w "C" z o.o. (zakład zlikwidowany), od [...] r. w "D" w D. (zakład zlikwidowany), od [...] r. w "E" Spółka z o.o. i od [...] r. w "B" SA, na stanowisku ślusarza, operatora urządzeń technologicznych wobec braku etiologii zawodowej tego schorzenia. Nie stwierdzono w ramach oceny warunków pracy, że choroba została spowodowana działaniem czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy zwanym narażeniem zawodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00