Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 listopada 2018 r., sygn. II SA/Gd 534/18

Planowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2018 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie uzgodnienia projektu decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego w zakresie gruntów rolnych i leśnych 1. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Starosty z dnia 9 maja 2018 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. kwotę 597 zł (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Skarga A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 czerwca 2018 r., nr [..], wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Starosta postanowieniem z dnia 9 maja 2018 r., nr [..], odmówił uzgodnienia projektu decyzji Wójta Gminy o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej operatora A. na terenie działki nr [..], obręb S., gmina P., wskazując, że na działce tej znajdują się grunty rolne klasy IIIa.

Na postanowienie to skarżąca Spółka wniosła zażalenie podnosząc, że nie zgadza się z tezą, zgodnie z którą brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miałby wpływać na bardziej restrykcyjne rozumienie art. 46 ust. 2 ustawy o wspieraniu rozwoju usług telekomunikacyjnych. Wskazany przepis jest jednoznaczny i nie wymaga innej niż językowa wykładni. Stwierdzając, że przeznaczenie terenu na cele rolne nie jest sprzeczne z lokalizacją celu publicznego z zakresu łączności publicznej ustawodawca miał na celu rozwianie wątpliwości organów administracji odnośnie relacji pomiędzy przeznaczeniem terenu na cele rolne a lokalizacją inwestycji celu publicznego. Przy wydawaniu decyzji lokalizacyjnej celu publicznego z zakresu łączności publicznej nie ma wymogu spełniania warunku z art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00