Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 października 2018 r., sygn. II SA/Sz 606/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.), Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 października 2018 r. sprawy ze skargi J. O. i M. O. na decyzję Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych robót budowlanych I. oddala skargę, II. przyznaje od Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie na rzecz radcy prawnego S. S. kwotę [...]zł ([...]) zawierającą kwotę należnego podatku od towarów i usług tytułem wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną udzieloną skarżącym z urzędu oraz kwotę [...]zł ([...]) tytułem zwrotu wydatków.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 1 marca 2018 r. nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w S., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, nałożył na M. i A. O. oraz M. i J. O., współwłaścicieli budynku mieszkalnego nr [...] w miejscowości M., obowiązek wykonania następujących robót budowlanych w związku z nieodpowiednim stanem technicznym przewodu dymowego w ww. budynku mieszkalnym:

1) zamontowanie wkładu kominowego z blachy kwaso-żaroodpornej celem uszczelnienia przewodu i zabezpieczenia przed dalszą destrukcją komina,

2) zerwanie starego tynku ze ściany kominowej (strychu), otynkowanie na nowo

i pobielenie,

w terminie do dnia 30 kwietnia 2018 r.

Decyzja została wydana na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia

7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.).

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że w dniu 21 września 2017 r. organ I instancji przeprowadził czynności kontrolne, podczas których Maria i A. O. przedłożyli protokół nr [...] z dnia [...] r. sporządzony przez mistrza kominiarskiego M. R. z którego wynikało, że wykonane konstrukcje i elementy mieszczą się w normach, jedynie przewód dymowy nie nadaje się do użytkowania - pojawiły się wykwity na ścianie kominowej, co jest zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców. Przewód dymowy należy zabezpieczyć wkładem kwaso-żaroodpornym celem zabezpieczenia przed dalszą destrukcją przewodu kominowego dymowego. M. i A. O. przedłożyli także potwierdzenie przekazania terenu/obiektu objętego działaniem ratowniczym z dnia 3 sierpnia 2017 r., sporządzone przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w S. z którego wynika, że nie należy użytkować przewodu dymowego oraz pieca c.o., do czasu dokonania przeglądu przez mistrza kominiarskiego i wydania przez niego decyzji dopuszczającej do dalszej eksploatacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00