Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 października 2018 r., sygn. I SA/Lu 383/18
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 5 października 2018 r. sprawy ze skargi G. Ł. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz G. Ł. kwotę [...](sześćset siedemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia [...] Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (organ, organ interpretacyjny) uznał za nieprawidłowe stanowisko Gmina Ł. (skarżąca, Gmina), przedstawione we wniosku w przedmiocie podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego dotyczącego wydatków inwestycyjnych i bieżących w związku z realizacją projektu "Rozwiązanie Problemów Gospodarki Wodno-Ściekowej na terenie Gmina Ł..
We wniosku z dnia 22 grudnia 2017 r., uzupełnionym pismem z dnia 13 marca 2018 r. Gmina Ł. wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego wydatków inwestycyjnych i bieżących w związku z realizacją projektu pn.: "Rozwiązanie Problemów Gospodarki Wodno-Sciekowej na terenie Gmina Ł..
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2017-2020 działanie 2.3 "Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach" Gmina podpisała umowę o dofinansowanie projektu "Rozwiązanie Problemów Gospodarki Wodno-Ściekowej na terenie Gmina Ł.. Projekt ten jest kolejnym etapem budowy sieci kanalizacji na terenie Gminy. Istniejąca sieć kanalizacyjna powstała w 2015 r., obsługuje mieszkańców poszczególnych miejscowości, przedsiębiorców, ochotniczą straż pożarną oraz gminne jednostki organizacyjne - szkoły podstawowe. Całość czynności związanych z eksploatacją sieci kanalizacyjnej, tj. obsługa sieci, rozliczanie sprzedaży, obsługa księgowa i techniczna prowadzona jest w imieniu Gminy przez Urząd Gminy. Obecnie realizowana inwestycja obejmuje wykonanie sieci kanalizacji głównej, studni kanalizacyjnych, budowę przepompowni sieciowych i domowych oraz przyłącza. W wyniku realizacji inwestycji do sieci kanalizacyjnej zostanie podłączony budynek Urzędu Gminy, budynek wielofunkcyjny, remizo-świetlica oraz przedsiębiorcy i mieszkańcy wsi. Rozliczenie zużycia ścieków w budynku wielofunkcyjnym odbywa się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Gminą a użytkownikami poszczególnych pomieszczeń. Gmina wystawia faktury VAT oraz noty obciążeniowe (dla własnych gminnych jednostek organizacyjnych).