Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 października 2018 r., sygn. I SA/Gd 754/18

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Sędziowie Sędzia WSA Janina Guść, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 października 2018 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 21 maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 5.394 (pięć tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 10 lutego 2017 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął wobec W.M. postępowanie podatkowe w zakresie rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 rok.

Decyzją z dnia 27 czerwca 2017 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego określił W.M. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2012 rok w kwocie 19.215 zł.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że działania podatnika w zakresie sprzedaży działek gruntu miały atrybut działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Działania podatnika miały bowiem charakter ciągły (sprzedaż odbywała się na przestrzeni lat 2010-2014), zorganizowany (dokonywano podziału działek, podejmowano działania w celu doprowadzenia sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, poszukiwano nabywców), zarobkowy (dzielono nieruchomości na mniejsze działki podwyższając ich wartość). Wskazano także, że ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż czynności związane ze sprzedażą nieruchomości strona podejmowała we własnym imieniu oraz na własny rachunek. Ponadto organ pierwszej instancji stwierdził, że w 2012 roku W.M. nie mógł korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm) - dalej w skrócie zwanej u.p.d.o.f., a uzyskany z działalności agroturystycznej przychód podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jako przychód z działalności gospodarczej. Podatnik od 2012 roku nie dysponował bowiem nieruchomością mieszkalną, co jest jednym z warunków skorzystania z w/w ulgi. Naczelnik ustalił także, że podatnik nie wykazał przychodu z tytułu wynajmu koni na inscenizacje odbywające się w miejscowości Krojanty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00