Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 17 października 2018 r., sygn. I SA/Bk 514/18
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jacek Pruszyński, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz, sędzia WSA Paweł Janusz Lewkowicz (spr.), po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 17 października 2018 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi K. P. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. W dniu 1 marca 2018 r. K. P. (dalej powoływany także jako Wnioskodawca, Skarżący) złożył do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. We wniosku wskazał zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, że jest wspólnikiem (komandytariuszem) spółki T. sp. z o.o. sp. k. w S. a ponadto jest wspólnikiem T. Sp. z o.o. w S., która jest wspólnikiem (komplementariuszem) spółki T. sp. z o.o. Sp. k. w S... Umowa Spółki T. sp. z o.o. s. k została zawarta [...] listopada 2017 r., natomiast spółka została zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego [...] stycznia 2018 r. Na mocy postanowień umowy spółki Wnioskodawca zobowiązał się wnieść do Spółki T sp. z o.o. sp. k. tytułem wkładu gotówkę oraz wierzytelność o wypłatę dywidendy, przysługującą mu względem T. Spółki z o.o. na podstawie uchwały w sprawie częściowego podziału zysku, podjętej przez wspólników Spółki [...] października 2017 r., przy czym wartość wkładu wskazana w umowie spółki odpowiada wartości nominalnej wierzytelności wynikającej z ww. uchwały. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca wniósł do spółki wkład pieniężny i nie wniósł wkładu niepieniężnego w postaci wierzytelności. T. Spółka z o.o. zobowiązała się wnieść do Spółki T sp. z o.o. s. k tytułem wkładu (prowadzone przez Spółkę) przedsiębiorstwo, w skład którego wchodzi m.in. zobowiązanie do wypłaty dywidendy (dług) względem Wnioskodawcy, wynikający z ww. uchwały z [...] października 2017 r. Na dzień złożenia wniosku wkład w postaci przedsiębiorstwa nie został wniesiony. Wskutek przeniesienia przedsiębiorstwa przez T. Sp. z o.o. nabywca przedsiębiorstwa Spółka T sp. z o.o. s. k stanie się odpowiedzialna solidarnie m.in. za dług T. Sp. z o.o. względem Wnioskodawcy o wypłatę dywidendy (art. 554 Kodeksu cywilnego). Fakt istnienia długu T. Sp. z o.o. względem Wnioskodawcy o wypłatę dywidendy został powołany w umowie Spółki T sp. z o.o. s. k, jest więc znany tejże spółce. W umowie Spółki T sp. z o.o. s. k postanowiono, że spłata przez Spółkę T sp. z o.o. s. k jakiegokolwiek długu T. Sp. z o.o., za który Spółka T sp. z o.o. s. k ponosi odpowiedzialność solidarną na podstawie art. 554 Kodeksu cywilnego, nie skutkuje prawem Spółki T sp. z o.o. s. k domagania się od T. Sp. z o.o. zwrotu ich wartości (wyłączenie tzw. regresu), co oznacza, że dłużnicy solidarnie postanowili, że odpowiedzialnym za powyższy dług jest tylko spółka komandytowa (art. 376 § 1 Kodeksu cywilnego), co znalazło odzwierciedlenie w ustaleniu umownej wartości wkładu spółki z o.o. do spółki komandytowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right