Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 września 2018 r., sygn. IV SA/Wr 334/18

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski Sędziowie: Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędzia WSA Ewa Kamieniecka Protokolant: starszy asystent sędziego Aleksandra Wysocka po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 12 września 2018 r. sprawy ze skargi W. A. na decyzję W. D. - Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do zasiłku uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Decyzją administracyjną Starosty D. z dnia 29.03.2018 r., uznano skarżącego W. A. za osobę bezrobotną z dniem 13.03.2018 roku oraz odmówiono przyznania mu prawa do zasiłku z powodu niespełnienia warunku wynikającego z art. 73 ust 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1065 ze zm.; zwana dalej w skrócie także "ustawą"), tj. nie zarejestrowania się w urzędzie pracy w terminie 14 dni od zakończenia zatrudnienia.

W odwołaniu, domagając się przyznania prawa do zasiłku, skarżący zarzucił, że nie został skutecznie poinformowany o obowiązujących w tym zakresie przepisach, nie otrzymał z urzędu pracy jakiegokolwiek pouczenia o przysługujących mu prawach. Nie posiada wykształcenia prawniczego, w związku z czym nie wiedział jakie okoliczności musi brać pod uwagę, aby zrealizować ustawowe uprawnienia przysługujące osobom bezrobotnym. Podkreślił, że świadectwo pracy z firmy A uzyskał z opóźnieniem, tj. z dniem 02.03.2018 r., a uważał, że aby się zarejestrować w urzędzie pracy niezbędne jest posiadanie świadectwa pracy. Swoja argumentację poparł odwołaniem się do tez wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 09.11.2016 r. sygn. akt III SA/Kr 820/16.

Wojewoda D., po rozpatrzeniu odwołania, zaskarżoną decyzją, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz.1257 ze zm.), a także art. 2 ust. 1 pkt 2, art. 73 ust. 5 i ust. 7 w związku z art. 71 ust. 1 i ust. 2 powołanej wyżej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00