Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 września 2018 r., sygn. VIII SA/Wa 277/18
W sytuacji gdy w szkole podstawowej 27 dzieci realizowało obowiązek przedszkolny, to dzieci te miały prawo być przyjęte do klasy pierwszej tejże szkoły, bez względu na miejsce zamieszkania, bez rekrutacji. Przepis art. 133 ust. 2 ustawy prawo oświatowe winien być rozpatrywany w powiazaniu z art. 7 ustawy o zmianie ustawy oraz § 5 rozporządzenia w sprawie organizacji szkół. Ww. przepisy stanowiły podstawę prawną do zmiany arkusza organizacyjnego szkoły i potrzeby utworzenia dwóch klas pierwszych w sytuacji gdy uprawnionych i chętnych do nauki w klasie pierwszej było 27 dzieci.
Teza od Redakcji
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Artur Kot, Sędzia WSA Justyna Mazur, Protokolant Starszy referent Magdalena Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 września 2018 r. w Radomiu sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego [...] w R. na akt Burmistrza Gminy i Miasta P. z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia aneksu do arkusza organizacji publicznej szkoły podstawowej stwierdza, że zarządzenie Burmistrza Gminy i Miasta P. z [...] września 2017 roku o niezatwierdzeniu aneksu numer 1 do arkusza organizacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr [...] w P. na rok szkolny 2017/2018 jest niezgodne z prawem.
Uzasadnienie
W dniu 1 marca 2018 roku Prokurator Rejonowy - [...] w [...] wniósł skargę na akt Burmistrza Gminy i Miasta [...] polegający na niezatwierdzeniu aneksu nr 1 do arkusza organizacyjnego Publicznej Szkoły Podstawowej nr [...] w [...] na rok szkolny 2017/2018.
Przedmiotowemu aktowi zarzucał istotne naruszenie prawa materialnego,
a mianowicie § 10 ust.1 załącznika do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola
oraz publicznych szkół (DZ.U z 2001 roku, nr 61, poz. 624 dalej jako rozporządzenie)