Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 września 2018 r., sygn. II SA/Po 477/18
W incydentalnym postanowieniu o ustaleniu opłaty legalizacyjnej organ nadzoru nie powinien [...] wyprzedzająco badać zagadnień merytorycznych dotyczących oceny projektu budowlanego i nakreślonej w nim inwestycji, jako że te powinny być dopiero przedmiotem decyzji zatwierdzającej projekt budowlany wieńczącej postępowanie legalizacyjne (art. 49 ust. 4 P.b.).
Teza urzędowa
Dnia 5 września 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Jan Szuma (spr.) po rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 września 2018 roku sprawy ze skargi K. C. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie opłaty legalizacyjnej oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 14 marca 2018 r., [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (zwany dalej "Inspektorem Wojewódzkim"), po rozpoznaniu zażalenia K. C., utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektor Nadzoru Budowlanego w G. (zwanego dalej "Inspektorem Powiatowym") z dnia [...] 2017 r., [...] ustalające A. N. i I. N. opłatę legalizacyjną z tytułu samowolnej rozbudowy budynku gospodarczego na działce [...] w [...], przy ul. [...] - w kwocie 25000 zł.
Powyższe rozstrzygnięcia wydano w następujących okolicznościach.
Pismem z dnia 16 listopada 2015 r. K. C. zwróciła się do Inspektora Powiatowego z prośbą o stwierdzenie zgodności z prawem budowlanym oraz miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego budowy budynku gospodarczego na działce [...] przy ul. [...] w G. (k. 2-3 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).
Pismem z dnia 5 stycznia 2016 r., [...] zawiadomiono strony o kontroli nieruchomości (k. 23 akt administracyjnych organu pierwszej instancji; pierwsza kontrola nie doszła do skutku - zob. k. 21 akt administracyjnych organu pierwszej instancji).