Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 września 2018 r., sygn. II SA/Op 282/18

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Referent stażysta Marta Gajowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2018 r. sprawy ze skargi Wojewody Opolskiego na uchwałę Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle z dnia 31 stycznia 2018 r., Nr LII/499/18 w przedmiocie nadania nazwy rondu oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi, wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez Wojewodę Opolskiego (dalej: "skarżący", "Wojewoda"), jest uchwała Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle (dalej: "Rada", "organ") z dnia 18 listopada 2016 r., nr 445/2016, z dnia 31 stycznia 2018 r., nr LII/499/18, nadająca nazwę rondu.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

Opisaną na wstępie uchwałą, podjętą na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm., aktualnie Dz. U. z 2018 r., poz. 994 ze zm.), zwanej dalej "u.s.g." Rada nadała rondu, zlokalizowanemu na skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II z ul. 1 Maja i ul. Miłą w Kędzierzynie-Koźlu, nazwę Konstantego Chmielewskiego. Szczegółową lokalizację przedmiotowego ronda wskazano w załączniku graficznym do uchwały.

W uzasadnieniu powołano się na wniosek Obywatelskiej Grupy Inicjatywnej oraz pozytywną opinię Rady Osiedla Śródmieście w Kędzierzynie-Koźlu. W korekcie do uzasadnienia wskazano, że pierwotny wniosek o nadanie tej nazwy wpłynął w październiku 2015 r. i został złożony przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego Oddział w Kędzierzynie-Koźlu.

W skardze Wojewoda domagał się stwierdzenia nieważności przedmiotowej uchwały i zasądzenia kosztów postępowania, zarzucając, że uchwała narusza art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 744 ze zm.), powoływanej dalej jako ustawa z 1 kwietnia 2016 r. Skarżący powołał się na to, że osoba patrona ronda znajduje się w katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL Biuletynu Informacji Publicznej IPN a z dokumentacji IPN wynika, że należał on do PZPR od 1956 r., był członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR i Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej w KW PZPR, a następnie członkiem Plenum i Egzekutywy KW PZPR w Opolu. Również Instytut Pamięci Narodowej w swojej opinii z dnia 20 kwietnia 2018 r. wskazał, że nadana nazwa ronda jest niezgodna z przywołanymi przepisami ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00