Wyrok WSA w Lublinie z dnia 13 września 2018 r., sygn. II SA/Lu 208/18
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja, Sędziowie Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca),, Sędzia WSA Iwona Tchórzewska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Agnieszka Wojtas, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji dotyczącej specjalistycznych usług opiekuńczych uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy z dnia [...] r. znak [...] i umarza postępowanie administracyjne.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] stycznia 2018 r., po rozpatrzeniu odwołania Z. W. (dalej jako: skarżący), Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z [...] listopada 2017 r. w przedmiocie odmowy zmiany decyzji Wójta Gminy [...] z [...] stycznia 2017 r. w przedmiocie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
Decyzją Wójta Gminy [...] z [...] stycznia 2017 r. (znak: [...]) przyznano skarżącemu nieodpłatnie specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób
z zaburzeniami psychicznymi w wymiarze 2 dni w tygodniu po 3 godziny dziennie
(z wyłączeniem sobót, niedziel i dni świątecznych) w okresie od [...] lutego 2017 r. do
[...] grudnia 2017 r.
Pismem z [...] października 2017 r. skarżący wniósł o zmianę wymiaru świadczonych specjalistycznych usług opiekuńczych do 6 godzin codziennie.
Organ I instancji pismami z [...] października 2017 r. poinformował skarżącego oraz jego żonę o terminie wizyty pracowników socjalnych w miejscu zamieszkania skarżącego w celu przeprowadzenia aktualizacji wywiadu środowiskowego. Termin wizyty wyznaczono na [...] listopada 2017 r. Pisma te zostały skutecznie doręczone.
W wyznaczonym dniu pracownicy socjalni w asyście funkcjonariuszy Policji przyjechali do skarżącego w celu przeprowadzenia aktualizacji wywiadu środowiskowego, jednak nikt nie otworzył drzwi. Z wizyty sporządzono notatkę służbową. O swojej nieobecności w domu w wyznaczonym na wizytę dniu ani skarżący, ani jego żona nie powiadomili pracowników socjalnych.