Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. I SA/Wr 487/18

Podatek od towarów i usług; Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędziowie sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant asystent sędziego Marek Sosnowski, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I. w dniu 1 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi A. C. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także: organ interpretacyjny) wydana na wniosek A.C. (dalej: Wnioskodawca, Skarżący) z dnia 23 marca 2018 r. nr [...] w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej kwoty odstępnego.

Opisując we wniosku (uzupełnionym pismem z 7 marca 2018 r.) zaistniały stan faktyczny Wnioskodawca podał, że jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w przedmiocie handlu towarami używanymi. Działalność Wnioskodawcy opiera się głównie na skupowaniu od osób fizycznych, niebędących podatnikami VAT, towarów używanych, a następnie ich sprzedaży ostatecznym odbiorcom, przy zastosowaniu szczególnej procedury VAT marża. Zdarzają się sytuacje, w których przed zawarciem transakcji sprzedaży, sprzedający oczekuje zawarcia umowy przedwstępnej, tj. umowy zawierającej oznaczony termin, przed którego upływem sprzedający ma prawo wycofać się i nie zawrzeć umowy właściwej (przyrzeczonej). Na mocy umowy przedwstępnej Wnioskodawca wypłacałaby sprzedającemu zaliczkę na poczet późniejszej (przyrzeczonej) dostawy - sprzedaży towaru. Postanowienie umowy przedwstępnej daje prawo do możliwości odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, za zapłatą odstępnego. Odstąpienie musiałoby nastąpić wówczas najpóźniej do dnia, w którym powinna być zawarta umowa przyrzeczona. W przypadku odstąpienia od umowy przez sprzedającego, Wnioskodawca otrzymałby zwrot uprzednio wpłaconej zaliczki oraz ustalonej w umowie kwoty odstępnego, jako rekompensaty za oczekiwanie aby transakcja doszła do skutku. W przypadku gdy odstąpienie od umowy przez sprzedającego nie nastąpi, zostanie zawarta umowa kupna-sprzedaży ostateczna, przenosząca tym samym prawo własności oraz dająca prawo do sprzedaży nabytego towaru używanego osobom trzecim, opodatkowując VAT marżę uzyskaną z transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00