Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 8 sierpnia 2018 r., sygn. II SA/Lu 163/18

Budowlane prawo

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Czaja (sprawozdawca) po rozpoznaniu w Wydziale II w dniu 8 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu J. K. i Z. K. od postanowienia Wojewody z dnia [...] stycznia 2018 r., znak: [...], w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od Wojewody na rzecz J. K. i Z. K. 200 (dwieście) złotych z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lipca 2017 r., znak: [...], Starosta O. (dalej także: organ pierwszej instancji) zatwierdził projekt budowlany oraz udzielił J. i Z. K. (dalej także: skarżący) pozwolenia na przebudowę balkonu przy mieszkaniu nr [...], znajdującym się w budynku wielorodzinnym, na działce nr ewid. [...] w P., przy ul. [...].

[...] listopada 2017 r. B. i J. S. (dalej także: wnioskodawcy) wystąpili do organu pierwszej instancji z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej wskazaną decyzją, na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.; dalej także: k.p.a.).

Postanowieniem z [...] grudnia 2017 r. Starosta odmówił wznowienia postępowania, wskazując, że w rozpoznawanej sprawie nie budzi wątpliwości, że wnioskodawcom nie służy przymiot strony, w myśl art. 28 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 1332 ze zm.; dalej: prawo budowlane). Organ wskazał, że w dacie wydania kwestionowanej decyzji ani w dacie złożenia wniosku o wznowienie postępowania wnioskodawcy nie byli właścicielami lokalu w opisanym budynku wielorodzinnym. Posiadali oni bowiem wówczas wyłącznie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a zatem, zgodnie z art. 28 ust. 2 prawa budowlanego, nie można ich uznać strony tego postępowania.

W zażaleniu na to postanowienie wnioskodawcy podkreślili, że powinni być stronami postępowania w sprawie pozwolenia na budowę, gdyż są sąsiadami skarżących inwestorów - mieszkają w lokalu położonym bezpośrednio nad lokalem skarżących.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00