Wyrok WSA w Opolu z dnia 31 lipca 2018 r., sygn. II SA/Op 150/18
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Krupiński (spr.) Sędzia WSA Daria Sachanbińska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 lipca 2018 r. sprawy ze skargi A S. A. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia 1 lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za nieruchomość przejętą z mocy prawa przez Skarb Państwa oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A S. A. z siedzibą w [...] (zwaną dalej też Spółką A) jest decyzja Wojewody Opolskiego z dnia 1 lutego 2018 r., nr [...], wydana w sprawie ustalenia odszkodowania za nieruchomość przejętą z mocy prawa na rzecz Skarbu Państwa.
Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym:
Decyzją z dnia 26 lutego 2007 r., nr [...], Wojewoda Opolski, działając na podstawie przepisu art. 37a ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. nr 84, poz. 948, ze zm.)- zwanej dalej ustawą, stwierdził, że nieruchomość pozostająca w dniu 28 lutego 2003 r. we władaniu spółki A, stanowiąca własność R. i J. J., a od 10 września 2003 r. M. J., oznaczona jako działka nr a i b z k.m. [...], KW [...], obręb [...], stała się z dniem 1 czerwca 2003 r. z mocy prawa własnością Skarbu Państwa.
Następnie, rozpoznając wniosek o odszkodowanie złożony przez M. J. w dniu 27 grudnia 2007 r., decyzją z dnia 27 lutego 2008 r. Starosta Kluczborski przyznał wnioskodawczyni odszkodowanie za przejęte nieruchomości w wysokości 15.470 zł.
Na skutek odwołania wniesionego przez M. J. od powyższej decyzji, Wojewoda Opolski decyzją z dnia 30 grudnia 2008 r. uchylił decyzję organu pierwszej instancji w całości i odmówił ustalenia oraz wypłaty wnioskowanego odszkodowania.
Wyrokiem z dnia 21 lipca 2009 r., sygn. akt II SA/Op 75/09, wydanym na skutek skargi wniesionej przez M. J., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uchylił powyższą decyzję Wojewody Opolskiego. Sąd podzielił interpretację przepisu art. 37a ustawy przyjętą przez organ, zgodnie z którą odszkodowanie powinno przysługiwać osobie wywłaszczonej, a zatem tej, która będąc w dniu 31 maja 2003 r. wpisana do księgi wieczystej w dziale II, rzeczywiście utraciła - na skutek przepisu ustawy - prawo własności. Stwierdził, że tylko taka osoba, co do zasady, może być uznana za dotychczasowego właściciela w rozumieniu przepisu art. 37a ustawy i tylko ona posiada roszczenie o wypłatę odszkodowania. Jednocześnie jednak Sąd uznał, że wydając zaskarżoną decyzję organ odwoławczy naruszył regulację art. 139 K.p.a., gdyż zastosowanie błędnej wykładni nie jest rażącym naruszeniem prawa pozwalającym na przewidzianą w tym przepisie możliwość odstąpienia od wyrażonej w nim zasady niepogarszania sytuacji strony wnoszącej odwołanie. W odniesieniu do art. 37a ustawy Sąd wyjaśnił, że jego treść nie jest jednoznaczna. Powołując się na podobne rozwiązanie prawne przyjęte w art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.) i pojawiające się na tym tle rozbieżności w orzecznictwie sądowym przyjął, że art. 37a ustawy, w zakresie w jakim wskazuje osobę, którą należy uznać za dotychczasowego właściciela wywłaszczonej nieruchomości, uprawnioną do uzyskania odszkodowania - rodzi wątpliwości interpretacyjne, co na gruncie rozpoznawanej sprawy potwierdzają rozbieżności występują w rozstrzygnięciach organów obu instancji. Wskazał też, że sformułowanie sentencji w decyzji Wojewody Opolskiego z dnia 26 lutego 2007 r., stwierdzającej nabycie własności nieruchomości z mocy prawa przez Skarb Państwa z dniem 1 czerwca 2003 r., gdzie uznano, że do dnia 9 września 2003 r. jej właścicielami byli R. i J. J., a od dnia 10 września 2003 r. - M. J. mogło zostać potraktowane przez skarżącą, jako potwierdzenie okoliczności, iż to ona, jako ostatnia z właścicieli nieruchomości przed wydaniem wskazanego rozstrzygnięcia, uprawniona jest do złożenia wniosku o odszkodowanie.