Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lipca 2018 r., sygn. I SA/Gl 372/18

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz - Ziętek, Sędziowie WSA Beata Machcińska (spr.), Bożena Pindel, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 lipca 2018 r. sprawy ze skargi R. P. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia z dnia [...] nr [...], 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi R. P. (dalej: "Skarżący" lub "Wnioskodawca") jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. utrzymujące w mocy postanowienie z dnia [...] r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego (dalej również: "interpretacji") dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu ze sprzedaży udziałów.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

1. We wniosku o wydanie interpretacji, Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.; dalej: "ustawa o PIT").

Wnioskodawca zawarł umowę sprzedaży [...] udziałów Spółki A Sp. z o.o. z siedzibą w K. (KRS [...]), zwanej dalej "Spółką". Nabywcą udziałów będzie Spółka B GmbH (nr rej. [...] Sądu Rejonowego w K.) z siedzibą w Kolonii, Niemcy (dalej

"Kupujący"). Z uwagi na stale zmieniającą się wartość rynkową Spółki, związaną z ciągłym rozwojem, przeprowadzanymi inwestycjami, nowymi rynkami zbytu usług świadczonych przez Spółkę oraz sukcesywnie rosnącą renomą Spółki, a także organizowanych przez Spółkę wydarzeń e-gamingowych, w zawartej umowie Strony zgodnie postanowiły nie ustalać całkowitej i konkretnej ceny sprzedawanych udziałów, a wyłącznie algorytm określający cenę tzw. Formuła Ceny Zakupu. Zgodnie z zapisami umowy pierwsza część ceny nabycia udziałów została zapłacona w dniu zawarcia umowy w postaci umówionej i konkretnej kwoty pieniężnej wyrażonej w PLN lub jej odpowiedniku w EUR, obliczonym na podstawie średniego kursu walut obcych, jakie są publikowane codziennie przez Narodowy Bank Polski na stronie internetowej, na dzień zawarcia umowy. Druga część ceny zostanie zapłacona w pierwszym dniu przypadającym po upływie okresu 12 miesięcy liczonych od dnia zawarcia umowy, w kwocie stanowiącej 35% kwoty wyliczonej na podstawie Formuły Zakupu Udziałów, której podstawę stanowić będą dane wynikające z ostatniego rocznego sprawozdania finansowego Spółki. Trzecia część ceny zostanie zapłacona w pierwszym dniu przypadającym po upływie okresu 24 miesięcy liczonych od dnia zawarcia umowy, w kwocie stanowiącej 30% kwoty wyliczonej na podstawie Formuły Zakupu Udziałów, której podstawę stanowić będą dane wynikające z ostatniego rocznego sprawozdania finansowego Spółki. Zapłata ceny zakupu nastąpi na rachunek bankowy Wnioskodawcy natomiast Formuła Ceny Zakupu Udziałów będzie stanowić Załącznik do planowanej umowy. Kwoty stanowiące drugą i trzecią część ceny zostaną wypłacone w walucie polskiej (PLN) lub jej równowartości w EUR, obliczonej na podstawie średnich kursów walut obcych, jakie publikowane są codziennie przez Narodowy Bank Polski na stronie internetowej na pierwszy dzień po upływie, odpowiednio 12 miesięcy i 24 miesięcy od dnia zawarcia planowanej umowy. Ponadto strony postanowiły, że własność udziałów zostanie przeniesiona na Kupującego w momencie zawarcia umowy. Wnioskodawca z tytułu sprzedaży udziałów na podstawie umowy nie otrzyma żadnego dodatkowego wynagrodzenia, oprócz ceny sprzedaży udziałów, o której mowa powyżej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00