Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lipca 2018 r., sygn. II SA/Gd 301/18
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Asesor WSA Magdalena Dobek-Rak Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2018 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A. B. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 9 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
A. B. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 9 marca 2018 r., nr [..], którą odmówiono A. B. potwierdzenia statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Z akt sprawy wynika, że zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
We wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych A. B. wskazała, że w latach 1980 - 1989 w lokalu komunalnym w G. prowadziła archiwum gromadząc dokumenty, fotografie z historii Polski z tego okresu. Przechowywała je do czasu gdy Rzeczpospolita Polska odzyskała suwerenność a następnie przekazała na rzecz Fundacji Centrum Solidarności. Jak podała wnioskodawczyni była ofiarą systemu totalitarnego - jej telefon zarówno w domu jak i w pracy był na podsłuchu, zagrożono jej osadzeniem w więzieniu, aranżując wypadek na budowie, w czasie gdy jako inżynier odpowiadała z tytułu uprawnień za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Zdarzenie to miało wpływ na utratę zdrowia oraz złamanie kariery zawodowej - po powrocie ze zwolnienia lekarskiego została zwolniona z pracy i nigdy nie wróciła do zawodu. Do wniosku załączono legitymację Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W późniejszej korespondencji Strona przesłała pismo Fundacji Centrum Solidarności z 22 kwietnia 2006r. dotyczące podziękowania za przekazanie na rzecz fundacji cennych archiwaliów wraz ze spisem przekazanych dokumentów. Ponadto wnioskodawczyni przedłożyła decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z dnia 30 listopada 2017 r., w której stwierdzono, że A. B. nie była pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa oraz, że w archiwach Instytutu nie zachowały się dokumenty wytworzone przez Starostę lub przy jej udziale w ramach czynności wykonywanych przez nią w charakterze tajnego informatora lub pomocnika przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa.