Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 czerwca 2018 r., sygn. VII SA/Wa 2383/17

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Agnieszka Jaroszewicz-Jędrzejewska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Bogusław Cieśla, sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi P. J. na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2017 r. znak [...] w przedmiocie oddalenia skargi na bezczynność wierzyciela oddala skargę

Uzasadnienie

VIISA/Wa 2383/17

UZASADNIENIE

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2017 r., po rozpatrzeniu zażalenia [...] na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2017r., w przedmiocie skargi na bezczynność w postępowaniu egzekucyjnym, utrzymał w mocy postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2017 r., znak: [...].

[...] WINB postanowieniem z dnia [...] maja 2017 r., znak: [...], oddalił skargę [...] na bezczynność wierzyciela - PINB w [...] w podejmowaniu czynności zmierzających do wykonania w pełni decyzji PINB w [...] z dnia [...] sierpnia 2015 r., znak: [...] o nakazie rozbiórki samowolnie wykonanej wiaty na terenie działki nr [...] położonej w [...] przy ul. [...].

Ze wskazanym postanowieniem nie zgodziła się [...], wnosząc w ustawowym terminie zażalenie. Po rozpatrzeniu wniesionego środka zaskarżenia, GINB wydał zaskarżone rozstrzygnięcie.

Organ II Instancji wskazał, że przedmiotem postanowienia jest ocena czy zachodzą przesłanki do stwierdzenia bezczynności wierzyciela w podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych. W uzasadnieniu swojego stanowiska wyjaśnił, że :

Podstawą dla dokonywania tej oceny jest przepis art. 6 § 1a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 599 ze zm.), zgodnie z którym: "Na bezczynność wierzyciela w podejmowaniu czynności, o których mowa w § 1, służy skarga podmiotowi, którego interes prawny lub faktyczny został naruszony w wyniku niewykonania obowiązku oraz organowi zainteresowanemu wykonaniem obowiązku. Postanowienie w sprawie skargi wydaje organ wyższego stopnia. Na postanowienie oddalające skargę przysługuje zażalenie". Natomiast art. 6 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji stanowi, że "w razie uchylania się zobowiązanego od wykonania obowiązku wierzyciel powinien podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00