Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. IV SA/Po 349/18

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędzia WSA Donata Starosta (spr.) Asesor sądowy WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant st. sekr. sąd. Agata Tyll-Szeligowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi L. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego oddala skargę w całości

Uzasadnienie

Prezydent Miasta P. decyzją nr [...] z dnia 17 sierpnia 2017 r. odmówił ustalenia lokalizacji dla inwestycji celu publicznego polegającej na budowie dróg publicznych klas technicznych: drogi dojazdowej oraz lokalnej wraz z kanalizacją deszczową, oświetleniem, ścieżkami rowerowymi i trawnikami na działkach nr [...], [...] oraz [...] ark. [...] obręb U. w rejonie ul. [...] w P..

W uzasadnieniu przedmiotowej decyzji organ podał, że dokonując analizy wnioskowanego przedsięwzięcia, stwierdzono, że jego zakres nie jest zgodny z pojęciem inwestycji celu publicznego. Winien bowiem stanowić zakres działania o znaczeniu lokalnym i służyć realizacji jednego z celów o którym mowa w art. 6 ust 1 u.g.n tj. "wydzielenie gruntów pod drogi publiczne, drogi rowerowe i drogi wodne, budowa, utrzymywanie oraz wykonywanie robót budowlanych tych dróg, obiektów i urządzeń transportu publicznego a także łączności publicznej i sygnalizacji". Pismem z dnia 21 lipca 2017 r. Zarząd Dróg Miejskich negatywnie zaopiniował wniosek o ustalenie przedmiotowej inwestycji celu publicznego, co stanowi przesłankę uniemożliwiającą wydanie wnioskowanej decyzji. W ocenie zarządcy drogi działki objęte wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego są działkami rolnymi, wydzielonymi geodezyjnie, jednak nie stanowią zarówno dróg wewnętrznych - powierzonych w administrację ZDM jak i publicznych - nie została im nadana kategoria i tym samym nie są administrowane przez ZDM. W ocenie organu I instancji rozbudowa sieci dróg wewnętrznych nie spełnia wymogu, jaki ustawodawca nakreśla dla lokalizacji inwestycji celu publicznego. Możliwość realizacji wnioskowanej inwestycji może być zbadana jedynie w drodze ustalenia warunków zabudowy. Wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla planowanej budowy dróg publicznych byłoby sprzeczne z przepisami art. 19 w związku z art. 20 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, które wskazują, że do prezydenta miasta na prawach powiatu należy m.in. opracowywanie projektów rozwoju sieci drogowej oraz planów finansowania dróg - w tym również w zakresie ich budowy i utrzymania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00