Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 maja 2018 r., sygn. II SA/Łd 228/18
Zagospodarowanie przestrzenne
Dnia 8 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Protokolant Specjalista Aleksandra Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 maja 2018 roku sprawy ze skargi W. C. i M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia [...], nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz skarżących W. C. i M. C. solidarnie kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. a.bł.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2017 r., poz. 1257), powoływanej dalej jako: "k.p.a.", utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia [...] znak [...], ustalającą z wniosku M.R. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gospodarczo-garażowego na działce ozn. nr ewid. 587/4, obręb [...] położonej przy ul. A w T.
Kolegium wyjaśniło, że wymienioną wyżej decyzją z dnia [...]., podjętą w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, organ I instancji ustalił warunki zabudowy dla ww. zamierzenia inwestycyjnego, uznając, że zadanie to spełnia wszystkie warunki określone w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1073) - dalej w skrócie "u.p.z.p.". Decyzja została poprzedzona analizą architektoniczno-urbanistyczną, przewidzianą przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1588) - powoływanego jako: "rozporządzenie". Na podstawie wyników analizy w treści decyzji organ określił poszczególne warunki zabudowy spornej inwestycji. Organ dopuścił możliwość budowy budynku gospodarczo-garażowego w granicy z działką o nr ewid. 587/5, z uwagi na istniejące zagospodarowanie w obszarze analizowanym, uzasadniające możliwość takiego usytuowania projektowanego budynku. Linię zabudowy oraz linie rozgraniczające teren inwestycji wskazał na mapie, stanowiącej załącznik nr 1 do decyzji. Załącznikiem nr 2 i 3 do decyzji są wyniki analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu - część tekstowa i graficzna. Załącznik nr 4 do decyzji stanowią materiały wyjściowe do sporządzenia analizy architektoniczno-urbanistycznej. Projekt decyzji został sporządzony przez osobę, o której mowa w art. 5 pkt 4 u.p.z.p.